VOICE: Meštani zahtevaju hitno obustavljanje probnih bušenja nafte na Paliću 1Foto: Beta/AP/Sue Ogrocki

Meštani Palića pored Subotice više od mesec i po dana trpe, kako kažu, užasnu buku, smrad i udišu prašinu usled istražnih radova na iskopavanju nafte i gasa koje sprovodi Naftna industrija Srbije (NIS).

Time je njihov život, posebno tokom marta, piše danas Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE), postao nepodnošljiv, dok iz NIS-a poručuju da imaju sve potrebne dozvole za radove.

Meštanin Ludoške ulice na Paliću, Zoltan Miković, čija je kuća svega 100 metara od probnih bušotina, rekao je da u toj ulici „više nema života za njegovu porodicu“ i da je uplašen za njihovu bezbednost jer se njegovo domaćinstvo snabdeva vodom iz sopstvenog bunara, te strepi zbog mogućeg zagađenja.

„Nisam sagradio kuću za moju porodicu da bi bušili ovde i to ne jednu, nego četiri bušotine. Niko nas nije obavestio iz NIS-a da će se ovde bušiti nafta, niti nas je bilo ko pitao da li smo saglasni sa ovakvim radovima. Ovde je za nekoliko nedelja prošlo više stotina kamiona. Za nekoliko dana se nakupi toliko prašine, da ne može više ni da se izlazi u dvorište“, naveo je Miković.

Zemljoradnik Andrija Rožumberski, čija je kuća u komšiluku kuće Mikovića, rekao je za VOICE da je njegova porodica ugrožena i da nije više voljan da tamo živi s četvoro dece.

„Buka, prašina, smrad. Jedno veče sam osetio smrad kakav još nikad u životu nisam osetio, nešto nalik na mulj ili septičkoj rupi. Mi smo taj salaš kupili da živimo na miru, van žege i daleko od kuća. Kad je bušotina bila aktivna, u martu, deca nisu smela da izađu na ulicu. Noću ne otvaram prozore jer ne mogu provetravati zato što zuji, vibrira. Sad službeno lice iz grada treba da izađe da izmeri nivo buke – to treba da se plati“, kazao je Rožumberski.

S druge strane, iz NIS-a navode da poseduju sve neophodne dozvole za obavljanje probnih radova, da koriste savremenu i bezbednu opremu za rad, „kako po zdravlje ljudi, tako i po životnu sredinu“ i da „poštuje sve domaće i evropske ekološke standarde“, piše u odgovoru.

Dodaje se da će sve eventualne štete koje izazove, kompanija u potpunosti nadoknaditi.

Po informacijama iz Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, nije bilo pritužbi meštana Palića zbog buke, prašine i radova tokom noći, niti inspekcijskog nadzora tog sekretarijata.

Sekretarijat je poručio da će zahtev VOICE za pristup informacijama od javnog značaja povodom radova NIS na Paliću, „tumačiti i kao prijavu za vanredni inspekcijski nadzor, te će u najkraćem periodu Rudarski inspektor… proveriti poštovanje regulative vezano za zaštitu životne sredine“.

Nevladine organizacije međutim upozoravaju na kršenje prava građana ocenjujući da ovakvi radovi dugoročno mogu ostaviti štetne posledice po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Aktivista Centra za ekologiju i održivi razvoj (Cekor) iz Subotice Zvezdan Kalmar rekao je da takve istražne bušotine svega nekoliko desetina metara od naseljenog područja, „svakako predstavlja kršenje prava građana da budu informisani o aktivnostima koje mogu da utiču na njihov život i njihovu životnu sredinu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari