Ustavom Srbije predviđeno je da autonomne pokrajine upravljaju pokrajinskom imovinom na način predviđen zakonom i u skladu sa tom ustavnom odredbom (član 183.) Skupština AP Vojvodine će na današnjoj sednici razmotriti informaciju o potrebi da se hitno donese Zakon o imovini Vojvodine.

Ustavom Srbije predviđeno je da autonomne pokrajine upravljaju pokrajinskom imovinom na način predviđen zakonom i u skladu sa tom ustavnom odredbom (član 183.) Skupština AP Vojvodine će na današnjoj sednici razmotriti informaciju o potrebi da se hitno donese Zakon o imovini Vojvodine. Tema je, na neki način, aktuelizovana povodom davanja koncesije na autoput od Horgoša do Požege i protivljenja pokrajinske administracije da se u taj aranžman uvrsti put kroz Vojvodinu koji je pokrajina gradila preko kredita, pa smatra da je reč o njenoj imovini.

Kodeks ponašanja pokrajinskih službenika

Izvršno veće Vojvodine usvojilo je juče predlog Kodeksa ponašanja u pokrajinskim organima. Kodeks sadrži pravila ponašanja kojih se pokrajinski službenici moraju pridržavati pri obavljanju svojih poslova.

Ovaj akt je deo reforme pokrajinske uprave, a sačinjen po uzoru na rešenja u susednim i zemljama u okruženju koje imaju razvijenu i kvalitetnu upravu. Kodeks ponašanja treba da obezbedi i približavanje evropskim standardima u radu organa uprave, koji podrazumevaju uvažavanje opštepriznatih etičkih normi u ponašanju, kao i transparentnost, objektivnost i efikasnost u radu službenika pokrajinskih organa. Na ovaj način biće ojačana veza između pokrajinskih organa, odnosno zaposlenih i građana, a norma u ophođenju treba da obezbedi i šire poverenje javnosti u rad pokrajinskih organa, saopštio je Pokrajinski sekretarijat za informacije.

Po oceni potpredsednika Skupštine APV dr Đorđa Bašića (PSS), reč je o strateški važnoj stvari za državu, jer u Direkciji za imovinu Republike Srbije nekretnine, vrednosni papiri, krediti, pa i finansijske obaveze iz prethodne države kojima je gazdovala AP Vojvodina nisu nigde registrovani.
– Imovina javnih preduzeća u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Crnoj Gori i drugim zemljama čije je sedište bilo na teritoriji Vojvodine, nije ušla u registar Direkcije imovine RS i sada se te firme i predstavništva ispod žita preprodaju i otkupljuju za male pare – navodi Bašić i kaže da Skupština Vojvodine treba da inicira da Direkcija za imovinu RS uzme to u obzir.
– Zamislite samo koliko ima odmarališta, raznih društvenih preduzeća i institucija, a gde su objekti EPS i NIS, koji je imao objekte u Angoli, Alžiru i Jordanu… To je ogromna količina nekretnina, pa je izuzetno važno da se otvori ova tema zato što treba da podstaknemo državne organe da u međudržavnim odnosima to potražuju. Inače sve se to lagano, ali masovno preprodaje na nekom sivom tržištu – ističe Bašić.
On podseća da je pre dve godine Direkcija za zajedničke službe IV Vojvodine na njegov zahtev sačinila informaciju o odmaralištima i objektima u nadležnosti pokrajinskih organa, ali ništa posle toga nije učinjeno. „Nije stavljena pravna zabrana na promet nekretninama. Jednostavno nestalo je odmaralište u Crikvenici i vila na Bledu, jer ih nije bilo u evidenciji i država nije intervenisala“, ističe Bašić i podseća da Skupština i IV APV nisu državni subjekt u međunarodnim odnosima, ali treba da naprave inventar imovine i dostave državnim organima da se zna da mi to potražujemo od drugih država.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari