Vulin: Srbija neće ući u NATO, dogodine prva vežba sa Kinom 1Aleksandar Vulin Foto: Bet/MOD/Jovo Mamula

Ministar odbrane Aleksandar Vulin izjavio je danas da Srbija neće ući u NATO savez dok je Aleksandar Vučić i ova skupštinska većina na čelu države, a za sledeću godinu najavio je prvu vojnu vežbu sa Kinom.

„Sarađujemo sa NATO savezom, ali mi sarađujemo i sa ODKB-om (Organizacija dogovora o kolektivnoj bezbednosti koju čine zemlje bivšeg SSSR) koji ne traže od nas da se odreknemo dela teritorije“ rekao je Vulin u Skupštini Srbije i pitao kako je ranije doneta odluka o vojnoj neutralnosti zemlje a nije se sarađivalo sa ODKB-om.

„Imaćemo vojnu vežbu sa Kinom sledeće godine, nikada nismo, što ne bismo naučili i kako Kinezi rade, oni nisu član nijednog vojnog saveza i pitanje je zašto nismo do sad imali takvu vežbu,“ rekao je Vulin.

On je rekao da je vojna neutralnost „skupa“, ali da nema tog pritiska zbog kojeg će se odustati od nje, jer kako je dodao „niste slobodna zemlja ako neko drugi čuva nebo“, rekao je Vulin.

Vulin je u skupštinskoj raspravi o setu vojnih zakona rekao da su ovlašćenja predsednika Srbije u zakonima ostala ista kao i ranije, u skladu sa ustavom, ali da su to ovlašćenja u miru, a na pitanje koja je uloga u ratu do sad nije bilo odgovora i on treba da proizađe iz ove strategije.

Objašnjavajući koncept „totalne odbrane“ Vulin je rekao da je ona u Zakon uneta 2009. godine i tu se stalo.

„Aktivna vojska izdrži prvi udar i onda dođe ko? Mora se predvideti učešće civila, to je koncept malih zemalja koji ne mogu da finansiraju veliku stajaću vojsku“, rekao je ministar i dodao da je oko 200.000 ljudi, vojske i policije bilo u uniformi 1999. godine a da ih danas nema toliko.

Dodao je i da deca u školama treba da uče veštine koje bi im bile potrebne za vreme rata ali i u miru, da treba više učiti o zaštiti životne sredine.

Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor rekao je da je u Strategiji odbrane najpozitivnije što se neće ponovo uvoditi vojna obaveza.

„Razumemo koncept totalne odbrane, ali se protivimo vojnim vežbama jer mislimo da to ne doprinosi povećanju odbrambenih kapaciteta Srbije i taj novac treba potrošiti u druge namene“, rekao je Pastor i dodao da „veruje da će se, ako treba odbraniti zemlju, građani odazvati u velikom broju“.

Poslanik Vojislav Vujić iz Jedinstvene Srbije rekao je da je poslednje dve godine obeležilo ozbiljno ulaganje u naoružanje i da je Srbija sada najdominantnija na Balkanu.

Dodao je da ne se ne sme zaboraviti šta je NATO uradio Srbiji, ali da to ne znači da treba prekinuti komunikaciju sa njima.

Poslanik Nemanja Radojević iz Stranke moderne Srbije primetio je da kada je tema ovako važna u sali treba da sedi cela vlada pa i predsednik koji, kako je rekao, dobija veća ovlašćenja.

Dodao je da običnom građaninu nije jasno šta znači „totalna odbrana“ nego će to da shvate kad im stigne poziv za vežbu ili vojsku.

Radojević je pitao i šta se desilo sa obećanom borbom protiv korupcije, s obzirom na to da je kao opasnost navedena oružana agresija, narkomanija, a organizovani kriminal je na samom kraju dok opasnosti od korupcije nema.

Radojević je rekao i da je u zakonima o vojsci zanemarena civilna kontrola sektora bezbednosti, da strategija bezbednosti ne prepoznaje ni zaštitnika građana, ni poverenika za informacije od javnog značaja ni državnog revizora ni Agenciju za borbu protiv korupcije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari