– Sobranje Makedonije je prihvatilo ostavku makedonskog premijera Nikole Gruevskog, izabralo prelaznu vladu na čelu sa dosadašnjim generalnim sekretarem VMRO-DPMNE Emilom Dimitrijevim, donelo odluku o samoraspuštanju s važenjem od 24. februara ove godine i otvorilo put za realizaciju odluke najviših organa sada vladajućih VMRO-DPMNE i DUI da vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji budu održani 24. aprila, kako je prvobitno i predviđeno dogovorom četiri ključne makedonske političke stranke postignutim u Pržinu juna prošle godine.

Dvoje ministra koje je, u skladu sa dogovorom iz Pržina, prošlog oktobra imenovao opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) – ministar unutrašnjih poslova i ministarka za rad i socijalnu politiku – nisu prisustvovala polaganju zakletve nove prelazne vlade čiji je jedini zadatak da pripremi vanredne izbore. Sastali su se i najviši organi SDSM i zaključili da ta stranka na izbore 24. aprila neće izaći ukoliko ne bude očišćen birački spisak i oslobođeni mediji.

Tokom prošlonedeljnih pregovora uz posredstvo evropskog komesara za proširenje VMRO-DPMNE, Demokratske unije za integraciju (DUI) i Demokratske partije Albanaca (DPA) zalagali su se da se izbori održe po satnici dogovorenoj u Pržinu, dok je SDSM tražio da se taj datum pomeri za neki kasniji – čak i za septembar.

Evropski komesar Johanes Han, koji je Skoplje napustio u subotu ujutro, saopštio je kasno u ponedeljak da je preferirao dogovor četiri makedonske političke stranke oko datuma izbora, ali pošto je odluka već doneta, zahtevao je da se poslovi na čišćenju biračkog spiska ubrzaju kako bi bili okončani do datuma održavanja izbora. Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić se takođe oglasila ohrabrenjem novoj vladi da sprovede kredibilne izbore uz podsećanje da oni „podrazumevaju i sprovođenje neophodnih reformi“.

Nikola Gruevski i Ali Ahmeti su izjavili da je vraćanjem dogovoru iz Pržina stavljena tačka na makedonsku političku krizu, koja je krajem prošle nedelje izgledala dublja nego ikad, a lider SDSM Zoran Zaev je izjavio da patologija koju nameće Nikola Gruevski podržana od Alija Ahmetija predstavlja nasilje nad nezavisnošću Državne izborne komisije koja je, citira Zaeva opozicioni portal libertas.mk, saopštila da su zakonom predviđeni rokovi za čišćenje biračkog spiska probijeni. Prema Izbornom zakonu, usvojenom 10. decembra, dat je rok od 85 dana da se čišćenje biračkog spiska obavi i taj rok ističe 5. marta. Zaev je pozvao Makedonce na ujedinjenje oko zajedničke platforme za spas Makedonije!

Portal liberatas.mk citira nemačko Ministarstvo inostranih poslova, kao i nemačke medije koji oštro kritikuju ne samo Nikolu Gruevskog nego i evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana, ovog poslednjeg optužujući da je potcenio razmere makedonske krize. Tako se citira Mihael Rot, državni sekretar u Ministarstvu inostranih poslova Nemačke, koji je, prema libertas.mk, rekao: „U Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji treba prvo da se reši unutarpolitička kriza. Zatim su u prvom planu reforme, koje bi obezbedile sprovođenje dogovorenih novih izbora prema evropskimstandardima.“ Citira se i Frankfurter rundšau koji govori o „slučaju kriminala na vlasti“ i optužuje Gruevskog da je prvo zarobio VMRO, pa onda i celu državu. Da podsetimo da je nemačka ambasadorka u Skoplju otvoreno zahtevala ostavku Gruevskog.

U skladu sa dogovorom iz Pržina, u Makedoniji je izabrana specijalna tužiteljka za krivična dela utvrđena prisluškivanjem. Dokumente o prisluškivanju navodno 20.000 građana njoj je predao opozicioni lider Zoran Zaev, a u Makedoniji je sada ključni predmet spora da li je ona napravila zapisnik o tom prijemu. Kako tvrde makedonski mediji – nije. Kad će biti poznati prvi rezultati njenog rada nije poznato. Tek, Katica Janeva se prethodnih dana žalila predstavnicima Evropske unije da nema podršku makedonskih sudskih organa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari