Zakasnela pravda za sudiju koji je vratio pasoš Miškoviću 1Foto: N1

Bilo je potrebno više od tri i po godine da Vladimir Vučinić dobije od Visokog saveta sudstva potvrdu da nije počinio disciplinski prekršaj kada se u javnosti branio od medijske hajke koja je usledila nakon što je privremeno vratio pasoš biznismenu Miroslavu Miškoviću.

Međutim, sam Vučinić je sa pomešanim osećanjima dočekao da VSS preinači javnu opomenu koju mu je izrekao 2015. godine.

– Očekivao sam ovakvu odluku. Ne može se biti jači od istine. Ipak, malo je i otužno, pošto se toliko toga promenilo – kaže Vučinić.

Iako je odlukom VSS stavljena tačka na ovaj slučaj, Vučinić je ubeđen da je sve što mu se dogodilo „ostalo u glavama sudija“.

– Svi koji me poznaju znaju da nikada nisam planirao da napustim sudstvo. Sve što se mi se dogodilo je ostavilo uticaj na mene, a siguran sam da je ostalo i u glavama drugih sudija – navodi Vučinić.

Da je ovaj slučaj ostavio uticaj na druge sudije, smatra i bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević. Tišina kojom je struka pratila ono što mu se dešava, uz nekoliko izuzetaka, za Ivoševića je siguran pokazatelj stanja u našem pravosuđu.

– Sudije su poprilično ravnodušno posmatrale sudiju Vučinića. Ipak, ta tišina je iznuđena. Oni su u strahu da se i njima ne desi ništa slično ukoliko povuku pogrešan potez – smatra Ivošević.

I mada pozdravlja preimenovanje javne opomene VSS-a, dodaje da bi prava tačka na slučaj bila stavljena ukoliko bi se Vladimir Vučinić zamolio da se vrati u sudstvo.

Podsetimo, ceo slučaj je počeo u decembru 2013. kada je, tada sudija Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu Vladimir Vučinić doneo odluku da biznismenu Miroslavu Miškoviću privremeno vrati pasoš zbog poslovnog puta. Prema Vučinićevim rečima, predsednik Višeg suda Aleksandar Stepanović je zatražio od njega da svoju odluku preinači. Kada je Vučinić odbio da to učini, krenula je negativna medijska kampanja protiv njega. Kako se niko iz suda nije oglasio povodom medijskih optužbi, Vučinić je to sam uradio, izjavivši za Politiku da je njegov potez bio u skladu sa zakonom.

U aprilu 2014. godine predsednik Višeg suda Aleksandar Stepanović je Visokom savetu sudstva podneo pritužbu protiv Vučinića jer je u javnosti komentarisao sudske odluke, što je, kako je tvrdio, dovelo do „narušavanja ugleda i poverenja javnosti u sudstvo“. Tročlana komisija VSS-a u prvom stepenu odlučuje da sudija Vučinić izlaskom u javnost nije načinio disciplinski prekršaj, ali VSS u drugom stepenu menja odluku i Vučinića oglašava krivim i izriče mu javnu opomenu.

Nakon što je najpre sklonjen sa pozicije predsednika Specijalnog suda, Vučinić godišnjim rasporedom krajem 2015. biva premešten u redovno odeljenje Višeg suda. Sudija Vučinić početkom 2016. napušta sud i odlazi u advokaturu. Pre najnovije odluke VSS-a, njihovo rešenje o javnoj opomeni je poništeno i pred Upravnim sudom.

Sklonjen sa Miškovićevog slučaja

Dok je Visoki savet sudstva odlučivao o disciplinskoj odgovornosti Vladimira Vučinića, on je krajem 2014. godine prestao i da sudi u predmetu Mišković. Kako je Miškovićev slučaj spojen sa slučajem zloupotreba u putarskim preduzećima, ovim predmetom je do presude nastavila da se bavi sutkinja Maja Ilić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari