Hrvatski državljani Mate Luša i Renato Garma i crnogorski državljanin Milan Smolović, koje su pre tri dana u Nigeriji oslobođeni, stigli su juče u Zagreb. Lušu, Garmu i Smolovića je 19. februara u nigerijskoj luci Port Harkur otela grupa naoružanih pobunjenika, koja je zatražila otkup od osam miliona dolara od kompanije u kojoj su sva trojica radila.

Hrvatski državljani Mate Luša i Renato Garma i crnogorski državljanin Milan Smolović, koje su pre tri dana u Nigeriji oslobođeni, stigli su juče u Zagreb. Lušu, Garmu i Smolovića je 19. februara u nigerijskoj luci Port Harkur otela grupa naoružanih pobunjenika, koja je zatražila otkup od osam miliona dolara od kompanije u kojoj su sva trojica radila. Oni su oslobođeni u ponedeljak u akciji specijalnih snaga nigerijske vojske u džungli na području Ogbakiri.
Oslobođene taoce su na zagrebačkom aerodromu dočekali članovi porodica i prijatelji. Luša, Garma i Smolović su zahvalili posebno hrvatskoj vladi, Ministarstvu spoljnih poslova i hrvatskoj ambasadi u Londonu koji su učestvovali u pregovorima za oslobađanje i izjavili da su presrećni zbog ishoda krize. Garma je rekao da su se on i njegovo kolege našli „u pogrešno vreme na pogrešnom mestu“ i dodao da ih nisu oteli pobunjenici već grupa siromašnih seljaka koji su na taj način pokušali da dođu do novca za život. Najavio je da će se on i Luša vratiti na posao u Nigeriju.

Otmice u Nigeriji veoma česte

Garma, Luša i Smolović u Nigeriji su radili za kompaniju „Hajdrodajv“ na poslovima snabdevanja naftnih platformi. Otmice stranih državljana i radnika u Nigeriji su poslednjih meseci vrlo česte. Ovo je drugi slučaj otmice hrvatskih državljana, pošto je u decembru 2004. godine u Nigeriji otet inženjer Ivan Roso, koji je radio za kompaniju „Sibalk“. On je na slobodu pušten nakon tri dana.

Luša i Garma su rekli da su im otmičari odmah vezali oči i da su tako vezani proveli par dana, a da su nakon toga normalno komunicirali sa svojim otmičarima koji su ih često selili s jedne lokacije u džungli na drugu. Prema njihovim rečima, tokom zarobljeništva najteže im je padalo što nisu mogli da obavljaju osnovnu higijenu, a zbog hrane na koju nisu navikli smršali su oko deset kilograma. Potvrdili su da ih niko nije maltretirao ni tukao i dodali da su se najviše bojali vojne intervencije, jer su znali da za njih nije plaćen otkup.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari