Žena (ne)uspešno opljačkala najbolju prijateljicu 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Danteov mozak bio je težak 1420 grama, dok je jedan „idiot” imao mozak težine 2300 grama. O tome da li je stepen inteligencije uslovljen veličinom mozga, ali i o ženi koja je pokrala ogromnu svotu novca i nakita od svoje najbolje prijateljice, pisali su predratni jugoslovenski listovi „Pravda” i „Vreme”

Dnevni list „Vreme” preneo je vest o velikoj građi u Kapetan Mišinoj ulici u Beogradu. U krađi je učestvovala žena jednog činovnika koja je svojoj prijateljici ukrala kasetu sa 116.300 dinara, kao i nakit od zlata u vrednosti od 14.000 dinara.

„Lopov je satarom obio orman u spavaćoj sobi. Zahvaljujući savesnoj i veštoj istrazi Krivične policije, pravi lopov je uhvaćen. Novac i nakit ukrala je najbolja prijateljica supruge trgovca g. Josića, Nadežda Jovanović, žena jednog poznatog državnog činovnika, majka jednog deteta.”

Nadežda je bila dobro upućena u život svoje najbolje prijateljice, te joj je bilo lako da isplanira pljačku. U razgovoru, dan ranije, prijateljica ju je obavestila da izlazi sa porodicom, te da će kuća biti praznija nego inače.

„Nadežda je već tada odlučila da u stanu svoje najbolje drugarice izvrši drsku krađu. Setila se da je u ormanu, koji se nalazi u dnu spavaće sobe, videla veliku čeličnu kasetu sa svežnjem hiljadarki. Novac joj danima nije davao mira.”

Njeni prohtevi su bili veliki, a ona nije birala sredstva. Kada se pojavila na vratima kuće Josića, služavka ništa nije posumnjala, Nadežda je bila stalan gost u njihovoj kući. Nakon što je služavku poslala da joj kupi nešto, prešla je na sprovođenje svog plana.

Žena (ne)uspešno opljačkala najbolju prijateljicu 2
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

„U kuhinji je našla veliku sataru za meso. Njom je obila bravu na ormanu. Iz pregrade ormana izvadila je čeličnu kasetu. Istog trenutka pojavila se služavka sa uputnicom na vratima, ali nije primetila ništa sumnjivo. Da bi sakrila kasetu, Nadežda je ostavila u jednom prozoru.”

Služavka je opet postala smetnja, te je Nadežda ispunila uputnicu i poslala je ponovo, ovog puta da odnese njenom slugi i preda. Pošto slugu nije našla, vratila se, a Nadežda je za to vreme vešto sakrila svoje tragove, a i novac. Ponudila joj je da pređe kod nje u službu.

Krađa je primećena tek dan kasnije, kada je gospodin Josić želeo da stavi neki novac u kasetu, koju nije zatekao. Policija je odmah bila obaveštena, a prva osumnjičena je bila služavka, sedamnaestogodišnja Alojzija Cimerman.

„Sve je govorilo da je ona izvršilac krađe. Nesrećna devojka nije smela da posumnja na Nadeždu Jovanović, koju je poznavala kao gazdaričinu intimnu prijateljicu.”

Temeljnim radom policije, pored različitih intervencija, na kraju je otkriven pravi krivac. Proverena je zgrada u kojoj je, tada već osumnjičena, Nadežda živela. U koferu, kod upravnice zgrade, pronađeno je mnogo novca.

„Policija je pronašla kasetu sa novcem i nakitom u kuferu kod nastojnice zgrade. Tu je stvari od vrednosti ostavila Nadežda Jovanović, pod izgovorom da je novac izvadila iz banke zbog teške situacije u svetu. Kazala je da je u kaseti novac i da ga treba dobro čuvati.”

Nadežda je ubrzo uhapšena, a prilikom privođenja, kroz suze, priznala je sve uz izgovor da joj je novac bio potreban. Njena, do tada najbolja prijateljica, nije mogla ni da zamisli da će tako nešto doživeti od Nadežde.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Da stepen inteligencije nema veze sa veličinom mozga kod ljudi, pisao je dnevni list „Pravda”. U samom naslovu istaknuto je kako je najveći mozak imao jedan „idiot”.

„U toku svoga razvića, od najstarijih vremena do danas, čovek je, pored ostalih značajnih promena koje je pretrpeo, dobio i lobanju, čiji se kapacitet, upoređen sa drugim životinjama iste veličine i težine, jasno odvaja svojim dimenzijama.”

Kod najveće gorile, do tada ulovljene, zapremina mozga iznosila je 660 kubnih centimetara, dok je kod čoveka, u pojedinim slučajevima, zapremina premašivala i brojku od 2000 kubnih centimetara.

Žena (ne)uspešno opljačkala najbolju prijateljicu 3
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

„Najinteresantnije je, međutim, da inteligencija današnjeg čoveka ne zavisi samo od veličine mozga, i čak je utvrđeno da su neki idioti i ljudi slabih umnih sposobnosti imali veoma veliki mozak, ma da u ovom pogledu ima izuzetaka.”

Mozak Anatola Fransa, velikog francuskog književnika, bio je težak 1017 grama, što je bilo ispod proseka koji je iznosio od 1400 do 1500 grama.

„Ovoj srednjoj težini približava se najviše Dante sa težinom mozga od 1420 grama. Francuski političar Gambeta imao je mozak od 1600 grama, fizičar Bunzen od 1295 grama.Velike mozgove imali su ruski pisac Turgenjev (2012 grama), engleski pesnik Bajron (1807), čuveni prirodnjak Kivie (1861 grama). ”

Zanimljiva činjenica je bila i to što su neandertalci imali veći mozak (1300 do 1600 kubnih centimetara) od pojedinih velikih umova iz sveta književnosti ili nauke.

„Kineski pračovek, koji predstavlja jedan od najnižih stupnjeva razvića ljudskog roda, ima kapacitet mozga od prosečno 1000 kubnih santimetara, a najprimitivniji jabanski majmun-čovek nedavno pronađen u srednjem delu ostrva Jave, samo 750 kubnih santimetara, dakle samo 90 kubnih santimetara više od najvećeg mozga gorila.”

Uzimajući u obzir sve navedene činjenice, autor teksta je zaključio da veličina mozga nikako ne može uticati na stepen inteligencije.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari