Zvanične posete pretnja za hapšenje radikalima 1Foto: FoNet/SRS

– Bez obzira što je Haški tribunal izdao međunarodni nalog za hapšenje troje radikala, obaveza hapšenja Vjerice Radete, Petra Jojića i Jove Ostojića i dalje je pre svega na Srbiji, jer se oni nalaze u nadležnosti njenih organa.

Ovaj slučaj će bez ikakve sumnje uticati na pregovore Srbije sa Evropskom unijom.

To smatraju sagovornici Danasa Milica Kostić, direktorka pravnog programa Fonda za humanitarno pravo, i Goran Miletić, direktor za Zapadni Balkan međunarodne organizacije Civil Rights Defenders. Premijer Srbije Aleksandar Vučić je na novinarsko pitanje u vezi sa poternicom Tribunala odgovorio: „Nemojte da brinete, Srbija će poštovati svoje zakone i međunarodne norme i neće ugroziti ni svoje građane, ni svoj ugled u svetu“.

Tribunal je Radetu, Jojića i Ostojića optužio da su uticali na svedoke u procesu protiv lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, tako što su ih pretnjama, ucenama i mitom nagovarali da promene iskaze ili da ne svedoče. Nalog za njihovo hapšenje, Tribunal je vlastima u Srbiji uputio još u januaru 2015, ali zvanični Beograd odbija da po istom postupi. Zbog toga je Tribunal 5. oktobra izdao međunarodni nalog za njihovo hapšenje.

Milica Kostić ističe da je najnovija odluka Tribunala logičan sled događaja, „budući da Srbija već skoro dve godine odbija da uhapsi i isporuči troje radikala“.

– Političke kalkulacije Vlade Srbije da Tribunal možda neće insistirati na ovom slučaju, jer je „manje važan“ ili zato što je Tribunal pred zatvaranjem, pokazale su se pogrešnim. Da međunarodna zajednica neće Srbiji progledati kroz prste za ovaj slučaj proizilazi iz izveštaja predsednika tribunala SB UN iz juna ove godine, kao i iz izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije koji je nedavno objavljen, a u kojem se od Srbije zahteva puna saradnja s Tribunalom, uključujući ova slučaj – ukazuje Kostić.

Ona objašnjava da, iako je reč o međunarodnoj poternici, usmerenoj prema svim članicama UN, obaveza hapšenja Jojića, Ostojića i Radete i dalje je pre svega na Srbiji, „jer se oni nalaze u nadležnosti njenih organa“.

– Međutim, ne treba izgubiti iz vida da su sve troje poslanici u Narodnoj skupštini. Štaviše, oni su članovi različitih skupštinskih odbora u okviru kojih odlaze u zvanične posete različitim zemljama. Tako je Odbor za EU integracije, čiji je Jojić član, nedavno bio u poseti u BiH i Briselu. Verujem da će troje radikala biti izloženi hapšenju od strane drugih država upravo u ovim situacijama – naglašava Kostić.

Goran Miletić smatra očiglednim to da Srbija trenutno nije zainteresovana da uhapsi troje radikala, bez obzira na međunarodnu poternicu, „a više nego očigledno je da će to uticati na pregovore sa EU“.

– Naravno, sve je pitanje momenta i ovaj uslov u okviru poglavlja 23 će u jednom trenutku postati nešto bez čega se neće moći dalje u pregovorima. Tek tada je moguće da će vlasti odlučiti da nešto urade. Međutim, ne vidimo da trenutno postoji bilo kakav potez u tom pravcu, pa čak ni verbalne prirode – ukazuje Miletić.

Iz Lige socijaldemokrata Vojvodine poručuju da je „radikalima odavno mesto iza rešetaka“. „Šteta koju su radikali naneli ovoj zemlji je ionako neprocenjiva i nadamo se da će, dok se ovo saopštenje nađe pred licem javnosti, oni biti pred licem pravde. Jer, svaki sekund kašnjenja je nova mrlja na obrazu već osramoćene države“, ukazuju iz LSV.

Viši sud u Beogradu odlučio je pre nekoliko meseci da nema zakonskih osnova za hapšenje i izručenje Radete, Jojića i Ostojića, zato što zakon Srbije o saradnji s Haškim tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i za nepoštovanje suda.

Radeta: Srbija nema pravo da nas isporuči u Hag

Funkcionerka SRS Vjerica Radeta ističe za Danas da je prestala da se bavi ovom temom kada je Viši sud u Beogradu doneo odluku da za njihovo hapšenje i izručenje u Hag nema osnova.

– Srbija nema pravo da nas isporuči Haškom tribunalu niti izvršna vlast ima prava da se meša u pravosuđe. Za naše hapšenje i izručenje nema zakonskog osnova – naglašava Radeta i podseća da je takvu argumentaciju upotrebila i Francuska, koja je svojevremeno obila da Tribunalu izruči svoju državljanku Florans Artman, bivšu portparolku tadašnje glavne tužiteljke Karle del Ponte.

– Ovo pitanje će jedino biti u izveštajima Evropske komisije kao deo da Srbija ne sarađuje sa Tribunalom. Uostalom, mi nemamo šta da sarađujemo više sa Tribunalom kada i nema novih optužnica – zaključuje Radeta.

Ljaljić: Sud iznad politike

„Mi se nalazimo u pravnom vakuumu s obzirom da je naš sud doneo odluku, odnosno rešenje da nema uslova za izručenje tri naša građanina koje je Hag optužio za nepoštovanje Suda“, rekao je za predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim sudom Rasim Ljajić za Radio Slobodna Evropa, dodajući da nikakva politička odluka ne može da anulira odluku suda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari