Grad sa najjeftinijim grejanjem u Srbiji 1Prioritet i gradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda: TE Kostolac

Kad su pre tri veka najveće svetske sile skrojile izgled tadašnje Evrope, potpisan je Požarevački mir.

Na brdu Tulba, kraj Požarevca, Osmansko carstvo s jedne, a Austrija i Venecija s druge strane, potpisali su dokument kojim je Evropa dobila svoje obličje. Lokacija pregovora odabrana je zbog najpovoljnijeg položaja i činjenice da su je kao takvu prihvatili svi učesnici.

Tri veka kasnije, Požarevac je ne samo opština koja može da se pohvali zavidnom istorijom i tradicijom, već i opština sa neospornim potencijalima za razvoj Braničevskog okruga, pa i cele Srbije.  Lokalna samouprava, formirana pre čak 180 godina, donošenjem Zakona o opštini iz 1839. godine i danas je stub razvoja grada, društvenog i privrednog života.

Požarevac je proteklih godina razvijao industrijske potencijale, stvarajući uslove za ulaganje investitora. Formirana je nova industrijska zona. Naime, pre tri godine, grad Požarevac je za 317 miliona dinara kupio staru industrijsku zonu od preduzeća „Šećerana“, u stečaju. Napravljeno je oko 15.000 kvadratnih metara industrijskog prostora, namenjenog kompanijama koje će poslovati u Požarevcu. Do sada je oko 200 miliona dinara vraćeno u gradsku kasu, upravo kroz rad ove industrijske zone, što pokazuje da je ova investicija isplativa na duže staze, te da će gradu i opštini doneti ne samo nove potencijale razvoja, već i nova radna mesta.

Ne bi trebalo zaboraviti ni rudnike elektrane u kojima radi nekoliko hiljada ljudi, a kao veliki potencijal, Požarevac ima i nalazišta nafte i gasa na svojoj teritorija. Gasifikacija je prošla kroz ceo grad i kroz sva naselja na teritoriji grada Požarevca, što nije mimoišlo ni industrijsku zonu.

Važno je istaći da se upravo gradi i nova termoelektrana B3 na teritoriji GO Kostolac, što je investicija vredna oko 800 miliona dolara. Otpadna energija iz termoelektrane u Kostolcu, a u skladu sa ekološkim standardima i očuvanjem životne sredine, iskorišćena je da grad Požarevac razvije svoju toplifikacionu mrežu u koju je u poslednje tri godine investirano oko 700 miliona dinara, od čega je izgrađeno oko 60 kilometara sekundarne mreže. Tako je Požarevac, zapravo, grad sa najjeftinijim grejanjem u Srbiji.

Koliko je ekologija važan segment razvoja opštine, govori i činjenica da u termoelektrani „Kostolac B“ uskoro počinje realizacija još jednog velikog projekta za unapređenje zaštite životne sredine – izgradnja postrojenja za tretman otpadnih voda.  Dobijanje građevinske dozvole za izgradnju očekuje se krajem februara 2019. godine, a početak radova planiran je u martu. Prema ugovoru, postrojenja bi trebalo da budu izgrađena do kraja 2019. godine. Ukupna vrednost ugovora je 5,4 miliona evra. Veći deo sredstava, u iznosu od 4,2 miliona evra, biće pokriven iz fondova EU.  Da je EPS i dalje najznačajniji potencijal razvoja privrede u Požarevcu, govori i činjenica da je u 2018. godini Elektroprivreda Srbije ispunila planove i povećala proizvodnju, te da je dobila dozvolu za vetropark u Kostolcu.

Depopulacija pretnja po razvoj privrede

Region Braničevo – Podunavlje godišnje gubi oko 3.900 stanovnika. Prema procenama, samo u Požarevcu je zbog migracija u proteklih pet godina smanjen broj stanovnika za oko 2000. Upravo ovo demografsko pražnjenje grada i opštine, predstavlja jedan od ključnih razvojnih problema požarevačke privrede, kojoj su, za dalji rast i razvoj, potrebna ne samo investiciona ulaganja, već i obrazovan i stručan kadar.

*Ovaj tekst deo je projekta Medija centra, koji sufinansira Grad Požarevac. Stavovi izneti u tekstu nužno ne izražavaju stavove jedinice lokalne samouprave.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari