Letovanje skuplje i 10 procenata 1

Najveći broj turista u novogodišnjoj noći u hotelima u Solunu bio je iz Srbije.

Blizinu drugog po veličini grčkog grada iskoristili su turisti iz južnih krajeva Srbije kojima je Solun bliži od prestoničkog Beograda. Noćenje u dvokrevetnim sobama u hotelima i hostelima za četiri noći plaćalo se od 110 do 150 evra, a dodatni novac trebalo je izdvojiti za hranu i piće.

Na Trgu „Aristotel“ u Solunu, gde je bio i najveći javni doček Nove godine gde se okupilo najviše Srba, Makedonaca, Valjevaca, Užičana, Nišlija, Leskovčana, po procenama domaćina oko 20.000, kafići i restorani svoje usluge pružali su po svakodnevnim cenama koje važe i kada nisu praznici.

– Nama dobro dođe da pauzu između Božića koji je kod nas tradicionalno praznik broj jedan i prvih radnih dana u novoj godini provedemo sa turistima iz Srbije. Promet jeste veći, jer cene nismo menjali. Espreso je 2,5 evra, pića od dva do četiri evra – objašnjava nam Janis, konobar u Kafiću „Soprano“ u Solunu. U kafićima i restoranima u Solunu uz svako poručeno piće ili hranu uredno se izdaju fiskalni računu, dok u hotelima i hostelima umesto fiskalnog računa dobijate priznanicu o plaćenom prenoćištu.

Katerini, grad na severu Grčke, koji objedinjava najpopularnije „narodske destinacije“ za turiste sa skromnijim džepom, cene letovanja neće menjati, za razliku od destinacija na Halkidikiju, Krfu, Tasosu i onima bliže Atini, gde se već u predsezoni očekuju cene veće do 10 procenata u odnosu na prošlu godinu. U saradnji sa turističkim agencijama iz Srbije, kako je za naš list potvrđeno u Solunu, već je počela kod agencija prodaja letnjih aranžmana na rate.

– Najam dvokrevetnog studija u zavisnosti od hotela u Paraliji će u maju i junu biti dostupan po ceni od 30 do 40 evra, uz moguću doplatu za doručak od četiri evra i nešto skuplji ručak i večeru – najavljuju iz hotela „Posejdon“ u Paraliji. U ovom turističkom mestu koje raspolaže sa čak 65.000 kreveta sve više je hotela, neki od njih su u vlasništvu Srba, koji rade tokom cele godine nudeći popularne cene noćenja i boravka koje se sa polupansionom u vreme novogodišnjih praznika nisu prelazile cenu od 110 evra po osobi za četiri noćenja. U vreme novogodišnjih praznika sem u hotelima sa organizovanim dočekom ponuda van pansionske potrošnje bila je dosta skromna. Otvorena je tek po koja diskoteka, kao i prodavnice suvenira. Nisu radili ni prodavci nacionalnog „girosa“ a tamo gde se on mogao kupiti trebalo je izdvojiti 2,5 evra.

Turistima iz Srbije još jednu pogodnost predstavljalo je to što na graničnim prelazima Đevđelija u Makedoniji, i Evzoni u Grčkoj nije bilo većih zadržavanja, kao i to da su gorivo u Makedoniji plaćali po znatno nižim cenama, zbog čega su juče bile primetne velike gužve na pumpama kod Kumanova ispred graničnog prelaza sa Srbijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari