
Iako nam do okončanja ovog izdanja iz Ministarstva rudarstva i energetike nije stigla potvrda da je to zaista tako, prema našim informacijama radi se o kompanijama iz Sjedinjenih Američkih Država, Izraela i Belgije koje su veoma zainteresovane da ulože u taj, inače unosni biznis. Naime, svi zainteresovani za izgradnju OIE u Srbiji mogu da računaju na podsticajne mere, prema kojima je EPS u obavezi da od tih proizvođača struju otkupljuje po daleko višim cenama od onih po kojima sam EPS proizvodi i prodaje struju na tržištu. Zbog toga su računi potrošača u Srbiji veći, jer EPS već sada kupuje struju od nekih proizvođača OIE.
Međutim, niko od onih koji bi da grade velike OIE u Srbiji, prvenstveno vetroelektrane, dosad nije počeo sa izgradnjom. U početku su bile problem građevinske i druge potrebne dozvole, a posle toga je začkoljica postala nedostatak novca. Naime, da bi se izgradio jedan vetropark potrebno je od 100 do 200 miliona evra te su investitori prinuđeni da uzmu kredite. Banke pak nisu spremne tako lako da daju novac ako nemaju garancije da će se investicija u Srbiji koja se još uvek smatra nesigurnom zemljom za poslovanje povratiti, što bi garantovalo i izmirenje kredita. U međuvremenu, tačnije rečeno prošle godine Vlada Srbije je donela Uredbu o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije. Te mere treba da budu garant investitorima da će uspeti da ostvare profit i da vrate dobijene pozajmice. To je i uzrokovalo da nekoliko kompanija ubrza pripreme za izgradnju vetroparkova u Srbiji. Dodatna pogodnost koju je Vlada Srbije omogućila investitorima u OIE su garancija da je EPS obavezan da od povlašćenog proizvođača kupi i viškove struje u visini od 35 odsto podsticajne otkupne cene. Uz to, i pojam „više sile“ je proširen navođenjem novih događaja poput vanrednog stanja, terorizma, revolucije itd. U slučaju da nastupi „viša sila“ povlašćeni proizvođači nisu dužni da izmiruju svoje ugovorne obaveze sve dok takvo stanje ne prestane.
Slobodan Ružić, nekadašnji pomoćnik ministra energetike kaže da su podsticajne mere koje je Vlada Srbije donela prošle godine dobre i korisne i da će omogućiti skoru izgradnju vetroparkova u našoj zemlji.
– Mi u ovom trenutku imamo dve ili tri već izgrađene vetro-turbine međutim njihova snaga je mala i ne prelazi deset megavata. Nakon što je država dala dodatne garancije investitorima, stvorila se realna mogućnost da izgradnja bar jednog velikog vetroparka počne od jeseni i da do kraja sledeće godine imamo u potpunosti izgrađeno i na distributivnu mrežu priključeno jedno takvo postrojenje snage 100 do 150 megavata. To bi bilo višestruko značajno za Srbiju. Pod brojem jedan povećala bi se proizvodnja OIE, a mi smo na tom planu preuzeli neke obaveze prema Energetskoj zajednici, povećala bi se ukupna količina proizvedene struje u zemlji a i zaradila bi domaća građevinska operativa angažovana na poslu izgradnje vetroparka – objašnjava naš sagovornik.
Sa druge strane, Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, smatra da su uslovi koje zahtevaju investitori u vetroparkove nepovoljni za potrošače u Srbiji te da bi država trebalo da se orijentiše na druge OIE, a ako već hoće da gradi vetroparkove trebalo bi to da omogući prvenstveno Elektroprivredi Srbije.
– Nemačka je svojevremeno forsirala izgradnju vetroparkova i elektroenergetska kompanija RWE ima obavezu da otkupljuje daleko skuplju struju iz tih objekata nego što je ona koju sama proizvodi. Šta više u obavezi je da prvo otkupi tu struju pa tek kad nje nestane da na tržište plasira svoju. To je toj kompaniji stvorilo velike gubitke. Ista situacija veoma lako može da se desi i EPS-u, a najveći gubitnici bi bili potrošači u Srbiji koji bi bili prinuđeni da plaćaju veću cenu električne energije – navodi Vuletić.
Prema njegovim rečima, Srbija bi trebalo da se osloni na OIE iz peleti, drva i poljoprivrednog otpada jer ih u našoj zemlji ima u izobilju.
– Vetar kao OIE je prilično diskutabilan. Ako ima vetra ima i struje, a ako ga nema proizvodnja staje. Kompanije iz inostranstva žele da koriste naše resurse i zahtevaju razne povlastice kako bi došle do kapitala. To nije u našem interesu. Ako već Srbija želi da gradi vetroparkove neka to omogući EPS-u. Da bi se to i realizovalo na adekvatan način potrebno je postaviti sposobne ljude i u Ministarstvu energetike i EPS-u i tada bi rezultati bili daleko bolji nego što je sada slučaj – kaže Vuletić.
Inače, Srbija je preuzela obavezu da proizvodnju struje iz OIE sa 21,2 odsto koliko je iznosila 2009. godine podigne na 27 odsto 2020. godine.
Bez komentara
Kontaktirali smo juče i kompaniju Kontinental vind koja je svojevremeno najavljivala da je spremna da izgradi vetropark u Srbiji. Rečeno nam je da oni više ne posluju u toj oblasti, to jest da se sada bave drugim biznisom a da je u tom sektoru ostala kompanija koja se izdvojila iz njihovih redova a zove se Tesla vind. U toj kompaniji nisu hteli da bilo šta komentarišu za medije ni ne saslušavši kako glasi naše konkretno pitanje.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
nije dobro da tako nestrucno i bez svih neophodnih informacja pisete o ovako ozbiljnoj temi. dovodite do besmislenih diskusija u javnosti i do uznemirenja medju gradjanima jer iz ovakvih tekstova ne razumeju nista osim da ce da se povecaju racuni za struju sto je samo u svrhu da se proaju novine kako god. Do sada Danas nije imao takav pristup novinarstvu. Prvo intervjuisite kompetentne ljude pa onda objavite clanak a ne obrnuto.
Vetroparkovi se grade u svim zemljama i dobro bi bilo izgraditi 3 – 4 parka u raznim krajevima Srbije (u ravnici, na planini) da bi gradjani stekli utisak o korisnosti i manama. Najbolji konsruktori u Evropi su Nemci i Holandjani.
Vetroparkovi postoje u svim zemljama Evrope, ukljucujuci Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i Crnu Goru, tako da politicka nestabilnost svakako ne moze da bude razlog sto ih nema u Srbiji. Mislim da pre svega razlog treba potraziti u JP EMS koja ima obavezu prosirenja kapaciteta prenosne mreze kako bi se vetroparkovi prikljucili. Drugo, cinjenica je da ce zbog povlascene cene otkupa proizvedene el. energije doci do poskupljenja struje za sve potrosace ali potrebno je zapitati se da li je poslovanje EPS-a sada ekonomicno i optimalno. Setite se samo gubitka tendera za snabdevanje velikih potrosaca, prepravljanja ocitavanja brojila, bagera koji rade 25 sati dnevno i slicnih nerazjasnjenih afera. Opste je poznato da je EPS leglo kriminala i korupcije.
Svaka tema tezak futur. Da li postoji jedna vest o necemu sto je realizovano?
Bice svega, samo nas nece biti!!!
Zašto je 1 kWh iz "eko generatora" skuplji od "normalno" proizvedenog!? Ovi naši su odmah-"promtno" uveli novi namet potrošačima, za "OIE", a, ne vraćaju, što je takođe "evropska tekovina" i bila je do dolaska "demokratije" i kod nas: 12 časova "skupe" : 12 č. "jeftinije" struje + "vikend" tarifa!!!??? Ovde će to biti iskorišćeno ZA PODIZANJE CENE EL. ENERGIJE, GENERALNO, SAMO DA PRONAĐU, KAKO, BLAGO NAMA!!! A, ko hoće da se takmiči, neka investira i prodaje EE po sadašnjim cenama!
Pozdrav iz Banata!
"Zbog toga su računi potrošača u Srbiji veći, jer EPS već sada kupuje struju od nekih proizvođača OIE." … BANDO LOPOVSKA, nasli ste idiotski razlog da podignete cenu kilovata. Mamlazi, valjda cemo stimulisati samo domace investitore? ZASTO SADA STIMULISEMO STRANCE I NJIHOVU ENERGIJU!!!?