Prema preliminarnim podacima Poreske uprave ove godine je 18.175 građana ispunilo svoju zakonsku obavezu i podnelo prijavu za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana, što je u odnosu na prošlu godinu kada su evidentirane 11.973 prijave, značajan pomak. Tri su razloga što je broj poreskih prijava podnetih ove godine značajno veći.

Prema preliminarnim podacima Poreske uprave ove godine je 18.175 građana ispunilo svoju zakonsku obavezu i podnelo prijavu za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana, što je u odnosu na prošlu godinu kada su evidentirane 11.973 prijave, značajan pomak. Tri su razloga što je broj poreskih prijava podnetih ove godine značajno veći. Najpre, zarade građana zabeležile su rast. Drugi razlog je što je neoporezivi iznos sa četvorostrukog smanjen na trostruki iznos prosečne godišnje zarade, odnosno sa 1.224.672 dinara na 1.142.820 dinara. I najzad, povećanju broja prijava doprineo je i efikasniji rad Poreske uprave na otkrivanju onih građana koji su ostvarili dohodak veći od neoporezivog iznosa a nisu podneli poreske prijave. U 2005. godini, Poreska uprava uručila je 4.536 rešenja građanima koji nisu podneli poresku prijavu i na taj način naplatićemo gotovo 500 miliona dinara – kaže za Danas Slavko Pavlović, samostalni izvršilac u Sektoru kontrole Poreske uprave Srbije.
On naglašava da je postupkom utvrđivanja poreske osnovice poreza na dohodak građana na neprijavljene prihode metodom unakrsne procene, od avgusta prošle godine do polovine marta ove godine, ukupno obuhvaćeno više od 1.200 lica.

Beograd Meka za milionere

Najveći broj poreskih prijava podnet je na teritoriji Regionalnog centra Beograd – 12.273, a interesantan je podatak da su se milioneri preselili sa Dedinja na Novi Beograd. Sledi Novi Sad – 3.455, zatim Kragujevac – 1.249 i Niš sa 1.198 prijava tog poreza.

– U istom periodu doneto je osam rešenja sa utvrđenom poreskom obavezom u iznosu od oko 59 miliona dinara, dok u 13 okončanih slučajeva nije utvrđena poreska obaveza. Trinaest postupaka je obustavljeno, a u 29 postupaka završen je ispitni postupak i uručeni su zapisnici sa nalazom. Postupak kontrole u ostalim predmetima je u toku. Treba reći da je način i postupak utvrđivanja poreske osnovice poreza na dohodak građana na neprijavljene prihode unakrsnom procenom veoma složen metod, i da je potrebno po jednom predmetu održati više rasprava, kako bi se precizno utvrdilo činjenično stanje – ističe Pavlović.
Na pitanje da li je neuobičajeno što se prethodnih godina na listi onih sa najvećim ostvarenim prihodima nalaze lica koja su u poreskoj prijavi u rubrici napisali ekonomista, Pavlović podseća da je svuda u svetu praksa da najveće prihode ostvaruju upravo ekonomisti, odnosno menadžeri u nekoj velikoj korporaciji, ili zaposleni u bankarskom sektoru, zatim uspešni preduzetnici…
– Za 2005. godinu doneto je 10.918 rešenja o plaćanju godišnjeg poreza na dohodak građana, i na osnovu toga u budžet se slilo oko 1,1 milijarda dinara. Očekujemo da taj iznos ove godine bude znatno veći, imajući u vidu gotovo duplo veći broj podnetih prijava, ali i činjenicu da se ove godine primenjuju dve poreske stope – 10 odsto za rezidenta koji je ostvario dohodak do 2.285.640 dinara, odnosno 15 odsto za one čiji prihodi premašuju taj iznos. Ove stope se primenjuju i kod stranaca – rezidenata i naših građana upućenih na rad u inostranstvo radi obavljanja poslova za rezidentno pravno lice, s tim što se stopa od 10 odsto primenjuje na iznos dohotka za oporezivanje do 3.047.520 dinara, a preko toga stopa od 15 odsto. Što se tiče poređenja sa naplaćenim iznosima od drugih poreskih formi, zaista je teško povlačiti neke paralele, jer se radi o različitim poreskim obveznicima, metodologijama izračunavanja poreza, poreskim stopama – naglašava Pavlović.
Komentarišući zastupljenost polova u strukturi poreskih obveznika, naš sagovornik kaže da raste broj žena koje su se našle na listi poreskih obveznika godišnjeg poreza na dohodak građana, što ukazuje na sve bolji položaj žena u našem društvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari