Crnogorska i hrvatska vlada treba da dogovore način isplate ratne odštete Crne Gore za dešavanja na dubrovačkom ratištu, saglasili su se juče u Podgorici predsjednici parlamenata Crne Gore i Hrvatske Ranko Krivokapić i Vladimir Šeks. Krivokapić je, nakon razgovora sa Šeksom izjavio da problem u vezi s naplatom štete ne treba oročavati, jer je to stvar prošlosti.

Crnogorska i hrvatska vlada treba da dogovore način isplate ratne odštete Crne Gore za dešavanja na dubrovačkom ratištu, saglasili su se juče u Podgorici predsjednici parlamenata Crne Gore i Hrvatske Ranko Krivokapić i Vladimir Šeks. Krivokapić je, nakon razgovora sa Šeksom izjavio da problem u vezi s naplatom štete ne treba oročavati, jer je to stvar prošlosti.
„Ne želimo da nam rasprava o prošlosti omeđi raspravu o budućnosti. Otvoreni smo za razgovore, neka to urade vlade na ekspertskom nivou, a dobri koraci su već napravljeni“, rekao je Krivokapić na konferenciji za novinare.
Krivokapić je rekao da je „Crna Gora bila zloupotrebljena u ratnim dešavanjima devedesetih godina, za ono za šta je najviše živjela u svojoj istoriji, svoj ugled, čast i dostojanstvo“. Crna Gora osjeća moralnu odgovornost i zbog toga želi da makar simbolično nadoknadi materijalnu štetu i da punu moralnu satisfakciju Dubrovačkoj regiji za ono što se dogodilo, rekao je Krivokapić.
„Unapređenje regionalne saradnje jedan je od prvih uslova na putu Crne Gore i Hrvatske prema Evropi, u čemu žele da budu primjer drugima u regionu, rekao je predsjednik crnogorske Skupštine.
Krivokapić je podsjetio da su dva parlamenta imala susret na vrhu 2004. godine, u trenucima kada je Crna Gora kretala u završnu fazu sticanja nezavisnosti, a Hrvatska u završnu fazu punopravnog članstva u Evropskoj uniji.
„Obje države su nastavile dobrim putem. Crna Gora je ispunila prvi preduslov za punopravno članstvo u EU – nezavisnost, a Hrvatska ušla među kandidate i na vratima je Unije“, kazao je Krivokapić.
Predsjednik Sabora Hrvatske rekao je da susret s Krivokapićem predstavlja značajan doprinos da se u okviru parlamentarne diplomatije još bolje razviju dobri politički odnosi Crne Gore i Hrvatske. Odluku u vezi s naplatom ratne štete Crne Gore „u duhu dijaloga i dobrosusjednih odnosa“ treba da donesu dvije vlade, rekao je Šeks.
„Neka to smireno i strpljivo rješavaju obje vlade“, kazao je on.
Šeks je podsjetio da je hrvatski Sabor u oktobru 1991. godine donio zaključke kojima je utvrdio da je na Hrvatsku izvršena oružana agresija Srbije i Jugoslovenske narodne armije, a da je Crna Gora bila isključena.
„Imam puno razumijevanje za stav Krivokapića da je u velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku Crna Gora u velikoj mjeri bila zloupotrebljena i da je bila pod bitnim uticajem vođstva i Generalštaba JNA“, izjavio je Šeks.
On je pozdravio Memorandum o saradnji dvije vlade na osnovu kojeg će Crna Gora nadoknaditi Hrvatskoj štetu nastalu usljed ratnih razaranja na dubrovačkom ratištu, dodajući da izvršne vlasti treba da nastave da rješavaju zaostala sporna pitanja.
Šeks je podsjetio da pred Međunarodnim sudom postoji tužba koja nije riješena i koja se nalazi u fazi rješavanja i preispitivanja s obzirom na to da je prestala postojati državna zajednica Srbija i Crna Gora koja je bila tužena. Na pitanje novinara da li će Hrvatska možda povući tužbu, Šeks je odgovorio da o tome odlučuje Vlada Hrvatske.
On smatra da privremeni ugovor u vezi s državnom granicom između Crne Gore i Hrvatske, kojim se regulišu granična pitanja između dvije zemlje, treba zamijeniti trajnim sporazumom.
To dvije vlade treba do kraja da razriješe diplomatskim kanalima, uz ocjenu da protokol o režimu na Prevlaci funkcioniše izvrsno, bez incidenata.
„Današnjim susretom daćemo značajan doprinos da se parlamentarna dimenzija između Hrvatske i Crne Gore na nivou skupštinskih odbora intenzivira kako bi se dvije zemlje uzajamno pomagale na putu evroatlantskih integracija“, rekao je Šeks.
On je pozvao Krivokapića da bude gost na konferenciji predsjednika parlamenata Jugoistočne Evrope kojom Hrvatska predsjedava ove godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari