Ne znam nijednog novinara koji zaslužuje nacionalnu penziju – kaže kratko za Danas jedan od najpoznatijih novinara Srbije Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS, povodom inicijative Udruženja novinara Srbije da se slično kao za umetnike i sportiste uvede kategorija zaslužnih, tzv.

Ne znam nijednog novinara koji zaslužuje nacionalnu penziju – kaže kratko za Danas jedan od najpoznatijih novinara Srbije Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS, povodom inicijative Udruženja novinara Srbije da se slično kao za umetnike i sportiste uvede kategorija zaslužnih, tzv. nacionalnih penzija i za novinare.
U UNS je predlog za dodelu nacionalnih penzija novinarima dobio „zeleno svetlo“ organa i samo se čeka formiranje nove vlade, pa da i formalno bude prosleđen Ministarstvu kulture, odnosno resornom ministarstvu medija, ukoliko bude forminirano.

Tirnanić, Tijanić, Trnavčević

Prilikom proslave u UNS glavni urednik Presa Đoko Kesić praktično je javno „kandidovao“ Bogdana Tirnanića za nacionalnu penziju, a tokom ove nedelje licitiralo se sa još nekim imenima – Zaharije Trnavčević, Aleksandar Tijanić, Slavoljub Đukić, Dragan Bujošević i kao jedina dama u ovoj sve izraženije ženskoj profesiji Ljiljana Smajlović, glavna urednica Politike.

– Trnavčeviću u ovom trenutku ne bih dodelio penziju, po cenu da budem puritanac, jer je prekršio esnafski kodeks snimivši reklamu za seme – objašnjava Brajović.

– Novinarstvo jeste zanat, ali pojedine zanatlije su umetnici i mi smatramo da su izuzetni novinari umetnici svog zanata – smatra predsednik UNS Nino Brajović koji je inicijativu plasiranu u ponedeljak u Glasu javnosti ponovio i pre dva dana na proslavi Dana novinara Srbije.
U Nezavisnom udruženju novinara Srbije ideja UNS nije naišla na veliko razumevanje jer, kako se naglašava u ovoj cehovskoj organizaciji, pre priča o zaslugama mora se obaviti – lustracija. Poslenicima NUNS je, kako kaže predsednica Nadežda Gaće, bliža ideja o novinarstvu kao dobrom zanatu koji se dobro plaća nego o umetnosti.
– Meni je stran i sporan koncept uvođenja nekakvih „zasluga za narod“, „više interese“, za profesiju, itd., kroz nacionalne penzije. Znam da u suštini to može biti plemenita ideja, naročito danas kada znamo kako bedno živi većina naših kolega novinara, sada penzionera. To je onda više tema za priču o potrebi da se interveniše na socijalnom nivou, solidarno na nekom širem planu; da se omogući neki minimum civilizovanog života – kaže za Danas direktor B92 Veran Matić.
Prema njegovim rečima, unutar profesije nije rešen čitav niz problema, što uzrokuje loše stanje u novinarstvu i loš položaj kako zaposlenih tako i slobodnih novinara.
– Navešću primer: Hrvatsko društvo novinara učestvuje u sufinansiranju dobrovoljnog penzionog osiguranja i to tako što na svaki dinar uložen u privatno penziono osiguranje daje novi dinar, i time se obezbeđuje pristojnija penzija tj. sigurnost svakog člana. Imam utisak da pre nego što se uvedu kategorije nacionalnih penzija, ako takva ideja uopšte ima smisla, treba regulisati neka prioritetna pitanja oko kojih se svi možemo usaglasiti, a što bi pomoglo da novinari imaju bolji socijalni i društveni položaj, da budu zaštićeni zakonski i da im kroz redovna primanja bude garantovana profesionalna sigurnost – kaže Matić.
Osim ovog radno-socijalnog i pravnog učvršćivanja profesije i položaja novinara, protivnici ideje nacionalnih zasluga upozoravaju na moguću glorifikaciju neprofesionalnosti.
– Odajući tu vrstu priznanja, čini mi se da ćemo samo slaviti nedavnu prošlost, koja se u našoj profesiji može krstiti svakako samo ne – slavnom. Posebno mi je van pameti ideja da se penzije tog tipa automatski udeljuju (a ne dodeljuju) onima koji se dobili priznanja tipa – životno delo! Znamo vrlo dobro kakva su dela obeležila živote Dušana Čukića, Miroslava Markovića, Radisava Brajovića, Aleksandra Tijanića, Manojla Vukotića i ostalih „laureata“ iz prethodnog perioda. Ali i naše živote, profesiju od koje živimo, baš me briga za njih. Najpre Komisija za lustraciju, još kritičnija Komisija za licence novinarima, a tek potom Komisija za nacionalne i anacionalne penzije zaslužnima… Tek tad se možemo probrati! Davati priznanje ovog tipa bilo kome samo zbog toga što je star a bio je pristojan, ne odražava našu pristojnost već – hipokriziju – ocenjuje Slaviša Lekić, glavni urednik magazina Status.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari