Za prva četiri meseca primene olakšica za poslodavce prilikom zapošljavanja određenih kategorija nezaposlenih u Srbiji se zaposlilo oko 5.000 ljudi, pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje. Koristeći subvencije koje važe od 1. septembra 2006, poslodavci su do kraja godine zaposlili 1.

Za prva četiri meseca primene olakšica za poslodavce prilikom zapošljavanja određenih kategorija nezaposlenih u Srbiji se zaposlilo oko 5.000 ljudi, pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje. Koristeći subvencije koje važe od 1. septembra 2006, poslodavci su do kraja godine zaposlili 1.298 starijih od 45 godina, 2.625 mlađih od 30 godina, 869 pripravnika i 21 osobu s invaliditetom bez posla.
S obzirom na to da nije zabeleženo povećanje ukupne zaposlenosti, predsednik Unije poslodavaca Srbije Rato Ninković za Danas kaže da je reč samo o preraspodeli radne snage na tržištu rada. Ipak, on smatra da su početni pokazatelji odlični, ali da će tek veća potreba za zapošljavanjem poslodavce značajnije motivisati da koriste ove subvencije.

Fiskalno opterećenje zarada

Olakšice za poslodavce uvedene su Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje koji su usvojeni u julu 2006. Posle 1. januara 2007. i uvođenja neoporezivog iznosa od 5.000 dinara i poreskih olakšica na zarade, struktura fiskalnih obaveza na zarade zaposlenih izgleda ovako: porez (12 odsto) koji plaća samo poslodavac; zaposleni i poslodavac ravnopravno učestvuju u plaćanju doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje (po 11 odsto), doprinosa za socijalno i zdravstveno (po 6,5); i solidarnost (po 0,75).

– Niko se nije zaposlio zbog odličnog programa, već zato što je zaista bio potreban poslodavcu. Poslodavac će se uvek opredeliti za mladog radnika, pre svega za onog koji poseduje i potrebnu veštinu. To je neminovno pravilo koje će, uz podsticajne mere i stvaranje zdravog privrednog ambijenta, sve više dolaziti do izražaja – objašnjava Ninković.
Trenutno je na evidenciji oko 912.000 nezaposlenih. Prvo zaposlenje čeka gotovo polovina nezaposlenih, među kojima je čak 345.000 nestručnih radnika koji teško mogu ostvariti status pripravnika. Trećina nezaposlenih je mlađa od 30 godina, oko 200.000 ima između 41 i 50 godina, dok starijih od 50 godina ima 192.000. Na evidenciji nezaposlenih je i oko 26.000 osoba s invaliditetom. Kako objašnjavaju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, razlog zbog kojeg su poslodavci iskoristili ponuđene subvencije za zapošljavanje svega 21 hendikepirane osobe je taj što, nezavisno od toga, Služba podstiče zapošljavanje osoba s invaliditetom izdvajajući sredstva za takozvano opremanje radnog mesta.
Predsednik Upravnog odbora Nacionalne službe za zapošljavanje i UGS Nezavisnosti Branislav Čanak za naš list ocenjuje da su ovi rezultati tek zalet prema stabilizovanju radne snage na tržištu rada Srbije. Prava slika postignutog videće se u narednim mesecima jer, kako kaže, i dalje je u Srbiji presudan politički faktor.
– Konstituisanje nove vlade opredeliće i rezultate u politici zapošljavanja, u zavisnosti od prioriteta koje ta vlada bude definisala. Država mora da se odrekne dela svojih prihoda i da dobro zalegne za podsticanje zapošljavanja – naglašava Čanak.
Poslodavac koji je od 1. septembra prošle godine zaposlio mlađeg od 30 godina sa ili bez radnog iskustva, osobu s invaliditetom, ili nezaposlenog starijeg od 45, odnosno 50 godina, praktično je plaćao državi samo bruto zaradu zaposlenog. On je oslobođen plaćanja poreza (trenutno 12 odsto) i doprinosa (ukupno 17,9 odsto) na njihovu zaradu, opterećenja koje se plaća na teret poslodavca. Fiskalna rasterećenja za mlade pripravnike (do 30 godina) i osobe sa invaliditetom važiće tri godine, a za nezaposlene mlađe od 30 godina i starije od 45, odnosno 50 godina, koji su najmanje šest meseci evidentirani kao nezaposlena lica u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari