Savjet Evrope preporučio je Crnoj Gori niz mjera za efikasniju borbu protiv korupcije. Njegov uticajni organ GRECO u najnovijem izvještaju za Crnu Goru, koji se odnosi na 2005. godinu, zaključuje da u Crnoj Gori postoji određeni napredak u borbi protiv korupcije, ali da problemi u praksi i dalje postoje, naročito u pravosuđu.

Savjet Evrope preporučio je Crnoj Gori niz mjera za efikasniju borbu protiv korupcije. Njegov uticajni organ GRECO u najnovijem izvještaju za Crnu Goru, koji se odnosi na 2005. godinu, zaključuje da u Crnoj Gori postoji određeni napredak u borbi protiv korupcije, ali da problemi u praksi i dalje postoje, naročito u pravosuđu. GRECO predlaže reviziju Zakona o javnim nabavkama i da se odmah formira specijalizovano nezavisno antikorupcijsko tijelo, koje bi pratilo primjenu plana za suzbijanje korupcije. Predlaže se i izmjena Zakona o konfliktu interesa kojim bi se „svim javnim funkcionerima i državnim službenicima zabranilo da članstvo u odborima preduzeća koriste za sticanje koristi za sebe ili povezana lica“.
Pozivajući se na ispitivanje javnog mnenja u 2004. godini, GRECO navodi podatak da 76,4 odsto građana korupciju i organizovani kriminal smatraju jednim od najvećih socijalnih problema. GRECO je pozvao vlasti u Crnoj Gori da izvještaj o sprovođenju preporuka podnesu do 31. maja 2008. Po nalogu specijalnog tužioca za organizovani kriminal Stojanke Radović prošle godine je privremeno oduzeta imovina vrijedna više miliona eura od osumnjičenih za krivična djela organizovanog kriminala, među kojima su i koruptivna. Prvu presudu izrekao je u martu prošle godine Osnovni sud u Kotoru. On je 16 osoba, pored zatvorske kazne za prevaru i krijumčarenje cigareta, osudio i na globu od oko pola miliona eura, što je predstavljalo presedan u crnogorskom pravosuđu.
Najveća vrijednost zaplijenjene imovine od oko tri miliona eura, za koju se sumnja da je stečena na nelegalan način, izrečena je optuženima iz podgoričkog „Inpeka“ i „Eurobrokera“ i u aferi „zlatne poluge“, kada je nekoliko Podgoričana prodajući lažne zlatne poluge samo od jednog Novosađanina uzelo oko 700 hiljada eura.
Nedavno je otvorena istraga i protiv dvojice Rusa zbog sumnje da su pokušali da operu oko 800 hiljada eura kupovinom nekretnina na Crnogorskom primorju, a taj novac je takođe po nalogu tužioca privremeno oduzet.
Vanja Ćalović, izvršni direktor nevladine organizacije MANS koja se aktivno bavi problemima korupcije izjavila je prije nekoliko dana da je u Crnoj Gori uzrok širenja korupcije na najvišem nivou činjenica da nijedan funkcioner nije odgovarao za zloupotrebu službenog položaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari