Gotovo je nemoguće da suđenje hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču počne kada je zakazano, 7. maja, ocenio je na jučerašnjoj konferenciji o stanju u postupku predraspravni sudija Bakone Moloto, napominjući da to „ne znači da će odlaganje biti dugo“.

Gotovo je nemoguće da suđenje hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču počne kada je zakazano, 7. maja, ocenio je na jučerašnjoj konferenciji o stanju u postupku predraspravni sudija Bakone Moloto, napominjući da to „ne znači da će odlaganje biti dugo“.
Na koliko će početak suđenja biti odložen zavisiće od odluke Žalbenog veća, u slučaju Markačevog branioca Miroslava Šeparovića, kao i od predstojeće odluke Pretresnog veća u slučaju Čermakovih branilaca Čede Prodanovića i Jadranke Sloković. Šeparović se žalio na odluku prvostepenog veća koje je ocenilo da je, zbog sukoba interesa, on nepodoban da brani generala Markača, a uskoro će, kako je najavljeno, biti doneta i odluka o tome da li i u slučaju Prodanović- Sloković postoji sukob interesa koji bi ih diskvalifikovao od daljeg zastupanja generala Čermaka.
Novi početak suđenja se ne može zakazati dok se ne otklone sve neizvesnosti oko branilačkih timova Čermaka i Markača, koji u razgovoru sa novinarima po završenoj konferenciji o stanju u postupku nisu krili nezadovoljstvo što su u takvu situaciju dovedeni potezima branilačkog tima generala Ante Gotovine. Sukob interesa je, naime, izazvan najavama Gotovinine odbrane da će za svedoke pozvati generala Rahima Ademija (koga u postupku u Hrvatskoj zastupaju branioci Čermaka), kao i Markačevog branioca Šeparovića (koji je u periodu na koji se odnosi optužnica bio hrvatski ministar pravosuđa).
Budući da je početak suđenja odgođen, strane su dobile dodatno vreme za dogovor o nespornim činjenicama i druge pripreme koje bi mogle da ubrzaju postupak. Branioci hrvatskih generala su prigovorili tužilaštvu zbog neobelodanjivanja identiteta trojice svedoka optužbe, od kojih su dvojica srpske nacionalnosti dok je treći „insajder“ – oficir Hrvatske vojske (HV) koji je, kako je danas rečeno, bio očevidac nekih od događaja opisanih u optužnici za „Oluju.“ Odbrana je posebno insistirala da joj se što pre otkrije identitet „insajdera“ iz HV, kako bi mogla da istraži njegov kredibilitet.
Banjaluka – Pripadnici bezbednosne agencije SIPA, po nalogu tužioca za ratne zločine, počeli su juče akciju pretresa na nekoliko lokacija na području Unsko-sanskog kantona, potvrdio je Nes radiju portparol Tužilaštva Bosne i Hercegovine Boris Grubešić. Grubešić je rekao da ne zna o kojim je lokacijama reč, i da u ovoj fazi ne može govoriti o tome šta je cilj akcije i za koje je predmete vezana.
Mediji su javili da pripadnici Sipe pretresaju prostorije Radiotelevizije i Javne ustanove Arhiv Unsko-sanskog kantona, kao i Policijsku stanicu Bosanski Petrovac. Nezvanično se saznaje da su predmet istrage audio i video zapisi iz ratnog perioda na području Bosanske krajine.
Podgorica – Predsednik Crne Gore Filip Vujanović ocenio je da bi referendum o novom crnogorskom ustavu usporio proces evropskih integracija. Vujanović je u intervjuu Radiju Crne Gore rekao da bi „šteta“ od takvog referenduma „posledično bila veća“ od same cene organizacije izjašnjavanja građana. Crnogorski predsednik je ocenio da je utvrđivanjem nacrta novog ustava u Skupštini završena „jedna značajna faza“ u donošenju tog akta i izrazio nadu da će novi ustav biti usvojen dvotrećinskom većinom u parlamentu. Vujanović je ponovio da bi službeni jezik u Crnoj Gori trebalo da se nazove crnogorski, ali i da je moguća „neka kompromisna formula“. Vujanović je istakao da će Crna Gora do 1. jula potpisati sa Evropskom unijom Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju . „Tada će i građani i privreda videti koliko je to značajno“, rekao je crnogorski predsednik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari