Sarajevski advokat Duško Tomić izjavio je juče da se štrajk 27 zatvorenika u Kazneno-popravnom zavodu Kula u Istočnom Sarajevu „svakog momenta širi“. Tomić, koji zastupa jednog od štrajkača Zdravka Mihaljevića, rekao je agenciji Beta da će zatvorenici koji štrajkuju glađu istrajati u svojim zahtevima „ako bude potrebno i do smrti“.

Sarajevski advokat Duško Tomić izjavio je juče da se štrajk 27 zatvorenika u Kazneno-popravnom zavodu Kula u Istočnom Sarajevu „svakog momenta širi“. Tomić, koji zastupa jednog od štrajkača Zdravka Mihaljevića, rekao je agenciji Beta da će zatvorenici koji štrajkuju glađu istrajati u svojim zahtevima „ako bude potrebno i do smrti“.
Štrajkači traže da se pred Sudom BIH primenjuje Krivični zakon bivše SFRJ kao zakon koji je važio u trenutku činjenja krivičnih dela za koja su osuđeni, a ne Krivični zakon BIH koji je donesen 2003. godine „koji je mnogo rigorozniji i nepovoljniji po optužene i osuđene“. Prema Tomićevim rečima štrajkači zahtevaju i da se ravnopravno tretiraju svi optuženi za ratne zločine i da Sud BIH omogući odbranu sa slobode.
„Svedoci smo da se čak i iz suda u Hagu ljudi puštaju iz pritvora do početka suđenja, ali ovdje u Sudu BIH to se ne dopušta“, rekao je Tomić. Osobe koje štrajkuju već su osuđene ili im se sudi pred Sudom BIH zbog ratnih zločina. Tomić je rekao da je štrajkače danas posetila predsednica Suda BIH Medžida Kreso i izrazio nadu da će zahtevi štrajkača uskoro biti ispunjeni. Prema njegovim rečima glađu štrajkuju njegov klijent Zdravko Mihaljević i Momčilo Mandić, koji su zatvoreni u „Kuli“, te Abduladhim Maktouf koji je u zeničkom zatvoru. O svojim namerama štrajkači su upoznali Ustavni sud BIH, Ministarstvo za ljudska prava BIH, Ministarstvo pravde BIH, entitetska ministarstva pravde, entitetske advokatske komore i ombudsmane u BIH. Oni veruju da su grubo povređena njihova ljudska prava zasnovana na Evropskoj konvenciji za ljudska prava, kao i Deklaracija o ljudskim pravima UN.
Beograd – U Hrvatskoj je počelo snimanje dokumentarnog filma „SPES za Hrvatsku bez mina“, saopštio je SPES, centar za poduke i prevodilaštvo iz Zagreba koji je naveo da „minski sumnjiva“ područja u toj zemlji zauzimaju 1.447 kvadratnih kilometara. Snimanje je počelo 30. decembra u zagorskom mestu Zabok, a kadrovi s minskim poljima snimaju se danas u Sisačko-moslavačkoj županiji, naveo je SPES, pokretač humanitarne akcije „Ako želite Hrvatsku bez mina koristite SPES!“, koja je počela 1. januara i trajaće do 31. decembra ove godine.
Sarajevo – Komisija za reviziju državljanstava BIH, čiji mandat ističe u februaru, za sedam meseci efektivnog rada pregledala je između 800 i 900 predmeta i donela oko stotinjak rešenja o oduzimanju državljanstva.
„Do sada smo doneli 330 zaključaka o oduzimanju državljanstva za one koji nisu ispunjavali uslove u vreme naturalizacije. Imamo još da pregledamo oko 500 predmeta „, izjavio je predsednik Komisije Vjekoslav Vuković za Dnevni avaz.
On je rekao da je oko stotinjak rešenja o oduzimanju državljanstva uručeno onima koji ne zadovoljavaju kriterije za prijem u državljanstvo BIH. Vuković je demantovao navode naturalizovanih državljana koji su se žalili tvrdeći da je oduzimanje državljanstva politički proces. On je rekao da je mnogo osoba koje su izgubile državljanstvo afro-azijskog porekla, ali da osim njih ima i Rusa, Moldavaca, Ukrajinaca, osoba iz EU, Švedske i Švajcarske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari