U Srbiji je na delu zvanična negacija zločina – nismo došli ni do poricanja, još smo u fazi negiranja – rekla je na jučerašnjem okruglom stolu o diskriminaciji u medijima predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovačević Vučo.
Ona je istakla da postoji veliki broj slučaja govora mržnje koji se pretvaraju u zločin mržnje, te da su kreatori takve društvene atmosfere političari, ali i mediji koji repriziraju emisije u kojima je dominantan govor mržnje.

U Srbiji je na delu zvanična negacija zločina – nismo došli ni do poricanja, još smo u fazi negiranja – rekla je na jučerašnjem okruglom stolu o diskriminaciji u medijima predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovačević Vučo.
Ona je istakla da postoji veliki broj slučaja govora mržnje koji se pretvaraju u zločin mržnje, te da su kreatori takve društvene atmosfere političari, ali i mediji koji repriziraju emisije u kojima je dominantan govor mržnje. Naglasila je da je reč o „kafkijansko – administrativnoj atmosferi“.

Slučaj Bodrožić: Niko nije kriv

– Dobili smo zasad jedinu presudu pred Komitetom Ujedinjenih nacija za ljudska prava, ali Željko Bodrožić, urednik lista Kikindske, nije ostvario prava koja iz nje proističu. Osuđen zbog kritike Dmitra Šegrta, Bodrožić ne može da ostvari svoja prava. Nakon obaveštenja iz Ministarstva pravde, u kojem piše da „nisu nadležni“, naš je zaključak da niko njima ne može ništa. Tek ćemo da se suočimo sa problemima kada počnu da pristužu presude Evropskog suda za ljudska prava – rekla je Kovačević Vučo.

– Najveći problem je Republička radiodifuzna agencija koja primetno radi pod uticajem izvršne vlasti i ne pokazuje spremnost da radi ono što joj je posao – rekla je predsednica Jukoma.
Ona je iznela više slučajeva ozbiljnog ugrožavanja temeljnih ljudskih prava, kakvi su napisi Kurira i Presa u slučaju Marka Kljajevića, prvog predsedavajućeg Veća koje sudi optuženima za ubistvo Zorana Đinđića. Oštro je kritikovala uređivačku politiku Večernjih novosti i Politike. Naglasila je da Jukom ne želi da nekom „skida glavu“, budući da je jedini zahtev Komiteta bio da se objavi izvinjenje zbog govora mržnje. Sledili su, međutim, talasi napada, a u slučaju salutiranja posteru Ratka Mladića i objavljivanje postera bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske.
– Niko nije reagovao na pritiske uperene protiv Marka Kljajevića, sudiju koji je vodio tako važan postupak. To je veličanje zla, s ciljem da se čitav proces dovede pod sumnju – ocenila je Kovačević Vučo.
Profesor prava Stevan Lilić istakao je da se napadaju neistomišljenici i pripadnici manjina i da se svesno podstiče netrpeljivost prema njima, u čemu su sudovi aktivni učesnici. Andrej Nosov, izvršni direktor Inicijative mladih za ljudska prava, rekao je da je na delu kampanja demonizacije nevladinih organizacija, tako što se pojedine NVO približavaju vlasti i daju joj legitimitet.
Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, kazala je da „nevladine organizacije trpe nasilje države i političara“, i ocenila da „društvo nije spremno za koncept evropskih vrednosti na kojima insistiraju NVO“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari