Košarkaška Evroliga ove nedelje MOŽDA SIGURNO ide sa dva ubrzana kola, cirkus radi ubrzano, novca nikad dosta, alavost je mundijalna pojava, pa da podelim sa vama deo svojih razmišljanja.

Prvo, potpuno sam uveren da je kvalitet basketa u blagom padu u odnosu na prošlogodišnje prezentovanje. Razloga ima mnogo, od odlazaka asova u NBA i penzionisanja, do povreda, odliva mladih direktno u SAD. Naravno, trideset utakmica je previše, mogu misliti kako će to biti skromno naredne sezone, sa osamnaest učesnika i trideset četiri obavezna kola. Odnosno kvantitet i brzina ubijaju kvalitet i umetnički deo. Drugo, težnja da liga do poslednjeg kola ostane zanimljiva, gledljiva, dovodi do dosta čudnih rezultata, favoriti počinju da gube dobijene tekme u poslednjim minutama. Treće, da bi se to ostvarilo, arbitraža se promenila u odnosu na start EL, što malo ko komentariše, ili ne vide ili se prave ludi: zadržana je nesportska lična posle gleduckanja ekrana, ali se ne sudi više svako pipanje, manje je slobodnih bacanja, puštena je kontakt igra (čitaj “tuča“), specijalci u defanzivi ponovo dobijaju na značaju. Četvrto, madridski Real sa polovičnim skorom (6-6) prilično je razočaranje, ali sad i naučnici iz srpskog šampiona MOŽDA SIGURNO znaju da ne igraju budžeti, već živi ljudi, igrači. Peto, podatak da se CSKA opet, kao i poslednjih desetak godina, nalazi na prvom mestu, hoće pametnima da saopšti da genijalne Teodosićeve asistencije vrede isto poena kao i manje atraktivne Rodrigeza i Nanda De Koloa, tačnije – postoji kreativna i fizička energija, a najbolji imaju balans ove dve. Šesto, skoro sam u nekom tekstu naveo da su najprecenjenije reči u košarci Menadžer, Skauting i Statistika, a najpotcenjenije, zabijene u budžak, Trener i Trening. Ovo prvo video je i Perasović u odnosu na večito prisutnog Atamana, a ovo drugo objasnio je Đordi Bertomeu genijalnom palamuđevinom da – “igrači vole više da igraju utakmice nego da treniraju“…

Na neke od detalja skrenuo mi je pažnju NJofra Paviljonski, koji svako malo naglas govori novu sentencu – “lako je prepoznati budalu u sebi, ali šta posle“. Međutim, kao što je niz pobeda CZ u Evroligi i ABA ligeštulu činjenica koja dodaje osmeh licu, tako je podatak koji rastužuje i onespokojava – neodlazak sarajevske Bosne u Ohrid, na utakmicu ABA 2 nadgornjavanja. Kako je moguće novo posrtanje prvog eks Yu prvaka Evrope iz 1979. godine, da li je tome pripomogla ABA 2 (i zašto jeste). Dalje, čelnici Jadranske kaznili ih sa pet hiljada evra, a oni bi doputovali da su imali tu lovu, ne bi ostali na samo osam igrača. Tužniji deo priče je formiranje i egzistiranje ABA 2, koja je zbrzana prvenstveno da se ne obrati pažnja kritičara na ABA 1, jer je blizu pameti da neće uspeti ligica u kojoj nema Zvezde, Partizana, Budućnosti, Cedevite, Zadra, Olimpije i slično. Stoga, znam da će MOŽDA SIGURNO doći do inovacija u ovom koncernu. Proširiće se za dva kluba ABA 1, a lično predlažem formiranje ABA 3 po sistemu “ko hoće“, ili dve grupe ABA 2 sa po dvanaest učesnika. Srećno, uz podsećanje da je neodigravanje zvaničnog meča nešto najgore što se može desiti…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari