
Možda je lep(š)a ovako izdaleka, zasenjena lakom izmaglicom sete i nostalgije. Znam i da su države, mada ne obavezno, loši privrednici i vlasnici (delom i stoga sam svojski promovisao „Markovićevu privatizaciju“). Ali ni svi, a kamo li „burazerski“ i stihijski kapitalisti, nisu uvek uzor u tome, a tek nisu u socijalnim revandikacijama i u baratanju profitom…
Ta država nije bila ni toliko ideološki tvrda koliko se sada tvrdi i s čime najčešće manipulišu oni koji ne umeju da stvore sistem i državu po kojoj je „ona“ bila izuzetna.
Zasnovana na jasnim pravilima! Njima se može sad zamerati, ali jednostavno imali smo ono što dugo nemamo – uređenu državu.
Šarolika su, i ne možemo da se setimo svih, imena i stvarna i kolokvijalna kojom smo domovinu nazivali otkad je „prestala da se zove“: Juga, Bivša Juga, Druga Jugoslavija, Bivša SFRJ, Titova Jugoslavija. A tek grdnje i pežorativi – tamnica srpskog naroda, Brozova diktatura…
Ali, pre neki dan čuo sam ime kakvo dosad nisam, a namah, pa i sad kad razmislim, čini mi se – najprikladnije. Baš zbog onog – kakva god bila, bila je – uređena država.
Prava Jugoslavija! To izgovori uz reč o sasvim drugoj temi, kao vremensku odrednicu „za vreme prave Jugoslavije“ jedan moj prijatelj, karijerni diplomata u penziji, koji je radni vek započeo u vreme takve SFRJ, a bivao na važnim diplomatskim funkcijama do Koštuničina vakta, pa čini mi se i poposle. A da nije podlegao ideološkom preziru prethodne države.
Na moj ushit, pojasnio je da je to epitet pre svega za diplomatiju i administraciju, ali ne beži da oceni i na mnogo toga drugog.
Što se diplomatije tiče, malopre – u odnosu na vreme kad sam počeo ovaj tekst, čujem dr Vojina Rakića kako na pitanje da li se u Vašingtonu očitovao „raspad naše diplomatije“ smireno negira.
Jer, veli, da bi bilo raspada diplomatije, treba da ona postoji, što nije naš slučaj. I tačno – imaju li se u vidu zamenjene fascikle, školske stolice, pomešane babe, žabe i Hezbolah u „pismenu“ koje je AV potpisao možda bilateralno sa SAD, a možda i ne, pa Dačićevo petljanje i vrdanje…
Ali, vratimo se naslovu. Baš tog dana kad sam čuo novo staro ime, idem prema rakovičkom „basenu“ i zapadne mi za oko zaboravljeni putokaz na jednoj banderi.
Piše „Hotel DMB“. (Eto, Panoviću! zanimljivije „brend-skraćenice“ nego „SIMPO“ – Simo Pogačarević, nar. heroj – „DMB“; „Dvadesetprvi Maj Beograd“).
Fabrika motora (za „fiat/e“) a ima (samački) hotel. Za radnike i goste. U razvaljenoj „Fabrici vagona Kraljevo“, prisećam se, bio „Dom kulture“, restoran i obdanište, aleje negovanog drveća i žive ograde… Kad sam kupio „yugo“ iz jedne od poslednjih serija iz prave SFRJ, po krovu si mogao da skačeš, a da se ne ulubi, a krov „stojadina“ iz SRJ (1999) ugibao se pod kažiprstom.
A ovi neoliberali koji podvlače neefikasnost privrede trebalo bi da objasne od kojih para su građena obdaništa i hoteli, a šta grade sadašnji kapitalisti.
Melem i dijagnoza istovremeno..
Pravi tekst o pravoj državi.
Rado citamo gtvoje tekstove, Marika i Mile Cikago
Prava JUGOSLAVIJA zivi jos uvek u srcima nas rodjenih pedeset i neke…
Što ne objavite komenar? Smeta vam što neko kvari idilu? Šta god mislili, takav sistem nije bio održiv, tj. bio je konstantno dopingovan sa strane, kao što je Ljubomir Madžar napisao u tekstu za Nedeljnik: Mi smo jedina zemlja koja nije likovala zbog propasti socijalizma. Džabe su neki to doživeli, ne žele da izađu iz „Matriksa“
Nažalost, sve nas je manje koji se sećamo iz prve ruke. Novovlasnici kapitala preuzeli su (a mi im dozvolili, džabe il’ uz kiriju, kako ko) i državu, istoriju pa i istinu o svemu i svačemu. Dokle god mi to dozvoljavamo sećanje na pravu državu je samo lično, kada na naslednike prenesemo želju za normalnim životom (kako to danas neodređeno zvuči) i naša sećanja će dobiti na vrednosti.
Istorijska istina je suviše složena za ocenjvanje, jer tu istinu čine kvadriolioni detalja koji su ispleteni od raznih ljudskih sudbina. A dopadljivost i prihvatljivost istorije zavisi od toga koje detalje ćemo odabrati da bi ih upisali u istorijske knjige!“
Pored već pomenutih činilaca, geneza naše ostrašćenosti prošlošću leži i u nedostatku objektivne ocene o učinkovitosti „avnojevske“ Jugoslavije. …
… Ispravna ocena se može doneti jedino ako se taj pedesetogodišnji period podeli u nekoliko faza. Baš zbog činjenice da se te faze međusobno toliko razlikuju, jedni u SFR Jugoslaviji vide idealnu, gotovo utopističku državu prosperiteta i socijalne pravde, dok drugi u njoj vide državu nasilja i krajnje nepravde.
„Juge“ vise nema i nece je ni biti. Sto pre to shvatimo i okrenemo se buducnosti bolje cemo ziveti.
Jugoslavija je bila poslednja šansa ovdašnjim narodčićima i njihovim državuljcima da urede svoje živote na dostojanstven način.
Dubina propasti se otrkiva u slici totalnog nepoštovanja i omalovažvanja (kome smo sami doprineli) u kojoj vidimo našeg subašu u otužno beznačajno podatnoj pozi na stoličici, potom za sekretarskim astalčićem, pred belosvetskim padišahom.
Za vakta NOB Jugoslavije takva slika nije bila zamisliva ni u glavama najrezolutnije opozicije NOB Jugoslaviji.
No, bilo pa prošlo. Bez šire balkanske integracije (ne mora nužno države) dolazeće generacije će ili bežati odavde ili će trunuti ovde (kao što je sad vidno za sve koji nisu slepi kod očiju).
Možda se negde u budućnosti rodi umna neka generacija.