Nos za Trampa 1

Aleksandar Vučić se priprema za put u Vašington – i kako prečesto kukumavči ovih dana – za „vrlo teške“, „pune iznenađenja“, razgovore sa kosovskim premijerom Hotijem, a pod budnim okom tamošnjih zvaničnika i pritom – velim ja – ne retkom, upotrebom „indijanske vatre“, tradicionalnog američkog sredstva za ubeđivanje i „dobrovoljno“ pristajanje.

Ali, uverava A.V. sebe i sledbenike, kako „ima politički nos“ da prepozna i izbegne svakakva iznenađenja i zamke, te će, ako (mu) nos naloži, „odbiti“ da se sastane sa Donaldom Trampom. Opa!

Da sam ranije znao da će u subotu pre podne, na programu N1 televizije biti prikazan film „Biznis porodice Tramp“, u produkciji ekipe CNN, preporučio bih Vučiću da ga – u okviru priprema za posetu domaćinu Bele kuće – obavezno pogleda.

Bio bi to smrtonosan udarac za dve muve: iskoristio bi Vučić subotnje pre podne za dodatnu, a možebiti, vrlo neophodnu edukaciju, a lišio bi sebe posete televiziji „čije ime neću ni da pomenem“ i tamo izgubio više od sat vremena – siguran sam – uobičajeno bezveznog razgovora sa retko neukim domaćicama i domaćinima.

Kako god bilo, nakon CNN dokumentarca, setio sam se Pola Belcelera i Marka Radičea, koji su za „Čenel 4“ snimili film „Upoznajte Trampove: od imigranta do predsednika“, u kojem, kao na brzoj traci, ide priča o stečenim poslovno-moralnim naslagama Donalda Trampa, ali i onima koje je on ostavlja naslednicima. A iste su prilično problematične: prevara, poslovanje na ivici kriminala, bahatost i beskrupuloznost, prepotentnost, odsustvo socijalne empatije, šovinizam, čak i rasizam!

Deda Fridrih Tramp, bavarski berberin, stigao je koncem 19. veka, sa 16 godina u Obećanu zemlju, ali je vrlo kratko brijao mušterije po njujorškim sokacima.

Otišao je na Zapad, među kopače zlata, i u malenom restoranu prodavao hamburgere od jeftine konjetine, umesto od uobičajene govedine. Ali, uz prostitutke, pride! Zaradio je velike pare i vratio se na Istok. Oženio se sa sunarodnicom Elizabetom.

Dvadesetak godina docnije, njegov sin Fred kreće u građevinski biznis. Zahvaljujući dobrim vezama sa određenim političarima, budzašto kupuje – u teškim godinama recesije – propale firme, sklapa povoljan ugovor sa državom o gradnji hiljade socijalnih stanova u Bruklinu i Kvinsu i prodaje ih po višestruko većim cenama. Sve se odigravalo na ivici zakona, gotovo pa u čistom kriminalu.

Oženio se lepom Meri En – tek pridošlom riđokosom Škotlanđankom – i odgojio petoro dece.

Sin Donald – u ranoj mladosti problematični siledžija, ženskaroš i bahatnik, ne prepametan, ali svestan podrške velikog porodičnog bogatstva – nakon završenog koledža nastavio je očev posao na Menhetenu i uz pomoć advokata Roja Kona – svojevremeno savetnika svih pet njujorških mafijaških familija – stvorio carstvo Trampovih.

Ne znam da li su i američki tužioci u fazi kolektivnog tihovanja poput ovdašnjih. Sudeći po onome što su u oba filma relevantni sagovornici tvrdili, a direktno oštećeni partneri Trampovih dokumentovali, teško da bi se aktuelni američki predsednik izvukao od najozbiljnije istrage, a da ne bi bio, nakon iste, optužen za najteže prevare i trgovinu uticajem. Tramp, (i) to je Amerika, Vučiću…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari