Pesma koja je promenila sve 1Foto: Luca Marziale / Danas

„God Save the Queen“ nije prva pesma britanske pank grupe Sex Pistols koju sam čuo. Prva je bila „Pretty Vacant“, emitovana na talasima Studija B u ranim jutarnjim časovima 1. januara 1989. godine.

To je ujedno i „zvaničan“ datum od kada se deklarišem i smatram pankerom. Shodno tome, „Pretty Vacant“ je za mene najvažnija pesma Pistolsa.

Da je nisam čuo tog jutra pitanje je da li bih ikad prišao panku. Međutim i pored toga slažem se sa svima onima koji smatraju da je „God Save the Queen“ najznačajnija pesma grupe Sex Pistols.

Reč je o numeri sa drugog singla Pistolsa objavljenog 27. maja 1977. godine, u vreme obeležavanja „srebrnog jubileja“, odnosno 25 godina od krunisanja kraljice Elizabete Druge.

Britka kritika monarhije šokirala je britansku javnost i dovela do zabrane njenog emitovanja na svim radio-stanicama. I pored toga, plasirala se na poziciju broj jedan muzičkih numera na listi časopisa „New Musical Express“ i postala nezvanična himna pank pokreta u nastajanju.

„God Save the Queen“ je predstavljala novinu u muzičkom rok izražavanju jer je u njega unela komponentu koja dotad nije postojala, a to je društvena angažovanost.

Dotad je rok muzika bila isključivo vezana za zabavu, ljubavne i lične teme. Istina, pojavio se i hipi pokret koji je protestovao protiv rata u Vijetnamu i militarizma uopšte, međutim tek pojavom pank numera poput „God Save the Queen“ koje ne samo da izražavaju protest već pokazuju i težnju da se iz korena promeni aktuelni društveno-politički sistem.

Upravo je i to bio razlog što establišment u prvom naletu panka nije znao kako drugačije da reaguje i amortizuje njegov uticaj na omladinu sem da se opredeli za cenzuru, koja ipak nije postigla očekivani rezultat.

„God Save the Queen“ i druge angažovane pesme Sex Pistols su bila inspiracija za brojne pank bendove širom sveta koji su nastali i nastavili sa bespoštednom kritikom ratova, klasne nejednakosti, socijalne nepravde, rasizma, fašizma i svih drugih negativnih pojava koje postoje u društvu.

Pistolsi su pokazali da muzika ne služi samo za zabavu već i da ona može biti moćno oruđe u slanju snažne političke i socijalne poruke.

Pokazali su da se kroz muziku može veoma efikasno širiti propaganda a istovremeno izraziti i lični stav protiv svega onoga što izvođač smatra negativnim.

Upravo ta specifičnost pank muzike, nastala na korenima pesme „God Save the Queen“ je tom pokretu privukla brojne poklonike i učinila da je on i dalje prisutan i uticajan.

Angažovanost, pre svega socijalna, panka nikog ne bi trebalo da iznenadi jer je on nastao kao izraz protesta i stava radničke klase kojoj, zbog položaja u kome se nalazi, muzika nije samo sredstvo za zabavu već i za slanje poruke šta mu u društvu smeta.

Zbog svega izrečenog sa velikim zadovoljstvom sam 27. maja tekuće 2021. godine u više navrata preslušao sad već legendarnu pesmu „God Save the Queen“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari