Slučaj Krmpotić Petra 1

Da li ste čuli za Petra Krmpotića?

Pre desetak dana o njemu je pisao Jutarnji list iz Hrvatske. Začudo, ova priča nije toliko zainteresovala medije u Srbiji, mada obično volimo da gledamo preko komšijskog plota. Petar Krmpotić je iz Gospića.

Nedavno se iselio u Irsku, što ne bi bilo čudno pošto je u toj ostrvskoj državi brojna hrvatska iseljenička zajednica. Iako u EU, Hrvatska poput ostalih bivših jugoslovenskih republika (izuzimajući Sloveniju koja je uvek pozitivan izuzetak) muku muči sa iseljavanjem građana.

NJima je i lakše ili teže, kako se gleda. Pošto su u EU, mogu slobodno da se ne samo kreću već i rade u većini zemalja članica. Za građane lakše da odu i nađu posao, za državu Hrvatsku teže jer se rapidno „prazni“. Čak i nekada bogata Slavonija posta pusta.

„Korupcija, premale plaće, beznađe, nefunkcioniranje institucija i nemoral političkih elita glavni su razlozi izumiranja Hrvatske, tako to barem vidi nekoliko stotina tisuća onih koji su iz nje iselili, kao i oni koji će to tek učiniti“, piše Jutarnji list. Zvuči poznato?

Ovaj dnevnik je pre desetak dana, objavio da je velika hrvatska iseljenička porodica u Irskoj dobila novog člana 51-godišnjeg Petra Krmpotića iz Gospića. Ne bi to bilo ništa čudno da nije reč o netipičnom iseljeniku. Čoveku posebnog kova, političaru, takoreći. Ko je Krmpotić Petar?

Diplomirani politikolog, dobrovoljac Domovinskog rata, bivši pripadnik „Vukova“, vojni oficir.

Vojnu karijeru je zamenio političkom i to u okviru vladajuće HDZ. Bio i predsednik opštine Gospić, predsednik lokalnog HDZ, predsednik Skupštine Ličko-senjske županije. Imao je i dodatne funkcije. Bio je tako na čelu Upravnog veća Veleučilišta „Nikola Tesla“. Izgleda da je Krmpotićeva karijera krenula nizbrdo nakon što je njegov zaštitnik u HDZ izbačen iz stranke. Krmpotić „s konja pao na magarca“ pa je trenutno samo odbornik i šef odborničkog kluba HDZ

Ne može se, izgleda, od toga živeti, pa je spakovao kofere. Pozivajući se na ustavno pravo na privatni život, odbio je da govori za ovaj dnevnik, koji je saznao da se Krmpotić nedavno smestio u mestu Kildare pored Dablina. Zaposlio se u lokalnom tržnom centru kao magacioner.

Plata će mu biti između 1800 i 2200 evra.

Uz prekovremeni rad može da dostigne 3000 evra. Živi u hostelu s dvadesetak soba u kome kuhinju deli s ostalim radnicima, što plaća 700 evra. Krmpotić, znači, nije poverovao u priču stranke čiji je funkcioner o „zlatnom dobu“, „boljitku“ ili kako se već to na hrvatskom kaže. Hrvatski premijer Andrej Plenković u Saboru je svoju zemlju nedavno opisao: „politički stabilnom, gospodarski oporavljenom i sa snažnim rastom zaposlenosti, plaća, mirovina i socijalnih davanja, čime je podignut standard svih građana“.

Gospićki kadar Krmpotić očigledno mu nije poverovao.

Srbija u mnogome kaska za Hrvatskom, ali da li će se kod nas desiti neki sličan slučaj? Možete li Jutku, na primer i daleko bilo, da zamislite da radi kao magacioner u Beču ili Minhenu? Kakva bi to šteta bila… Za Jutku i Srbiju, koju je rešio da napusti Nikola Kojo.

Poznati glumac i aktivista ne vidi budućnost za svoju decu u Srbiji, izgubio je nadu da bilo šta kod nas može da se popravi. Proces iseljavanja iz Srbije se čini nezaustavljiv. Odlaze pekari, lekari, apotekari, vozači, medicinske sestre… Samo političari ostaju i dobro opstaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari