Vladimir Putin napisao je pismo Tomislavu Nikoliću u kojem mu daje podršku za predstojeće predsedničke izbore u Srbiji.

Obustavljene su sve istrage protiv Bogoljuba Karića za lopovluk, biznismen se vraća iz Moskve kao slobodan čovek. Ove dve vesti stigle su istovremeno i sasvim izvesno obradovale bar dve porodice u Srbiji – Nikolić i Karić. I to ne samo zbog sopstvenih uspeha, već i uzajamno, jer su Nikolić i Karić stari znanci, ako ne – i vrlo dobri prijatelji.

Pravosudni organi, nažalost, to nisu imali priliku da utvrde. Najpre, u kakvoj su finansijskoj vezi ova dvojica, a potom i u kakvoj su, takođe, finansijskoj i interesnoj vezi Karić i Nikolić sa članovima Vlade Srbije, tužiocima, sudijama, svim institucijama sistema koji bi trebalo da rade u interesu građana Srbije. Stoje tako svi oni naspram građana i smeju im se. Ova dvojica to čine čekajući proleće. Jedan za povratak iz Rusije, drugi za pobedu na predsedničkim izborima uz pomoć Rusije.

Imaju u ovom trenutku dosta razloga za sreću, smeše im se blistava budućnost i prilike za nastavak sjajne saradnje. Idu dalje. Kariću se vraća sva imovina, skupocene vile, automobili, lokali i ko zna šta sve još stečeno uglavnom devedesetih, kada su građani bili pod sankcijama, slani u rat, ili bombardovani. Nikolić kreće u trku za još jedan predsednički mandat i to sa podrškom ni manje ni više nego Vladimira Putina, u čijoj je Moskvi svih ovih godina boravio upravo Bogoljub Karić, kako bi izbegao suđenje za lopovluk u Srbiji. Viđao se Nikolić sa Karićem u Rusiji, tokom tih izbegličkih dana, iako je država čiji je predsednik i dalje imala na snazi poternicu za njim. Kao da je to nešto čudno… Pa, žena i brat Bogoljuba Karića su bili na listi SNS.

S druge strane, na prvi pogled, sudeći po javnim nastupima, u toj zajednici Nikolić-Karić nekako se ne uklapa premijer Vučić. To je, razume se, samo na prvi pogled. Jasno je da provosudni organi u Srbiji ne funkcionišu mimo volje premijera, odnosno da Karić ne bi bio oslobođen svih optužbi za lopovluk bez Vučićeve volje. Stoga se ta politička igra dodatno komplikuje u kontekstu predsedničkih izbora.

Tomislav Nikolić je već nekoliko puta potezima samokandidovanja za predsednika Srbije pokušao da izvuče od Vučića javnu podršku. Premijer Srbije, međutim, odbija da mu je jasno da. Izvlači se odugovlačenjem, skretanjem pažnje na druge teme. Poslednji u nizu pokušaja, dogodio se, međutim, porazno za samog Vučića, u smislu dodvoravanja i očekivanja pretežno rusofilskog biračkog tela u Srbiji. Naime, nakon što je Tomislav Nikolić rekao da će konačno saopštiti svoju definitivnu odluku o kandidaturi do Božića, a Vučić odgovorio da je još rano da kaže šta misli o tome, dan posle stiglo je pismo od Vladimira Putina – podržavam te ja, lično ja.

Da li je Aleksandar Vučić „jači“ od Vladimira Putina u Srbiji? Čini se da se upravo to pita i Vučić, dok procenjuje šta da radi i kako da reaguje na ovo „bezobrazno“ pismo iz Moskve. Nikolić je dobio podršku za predsednika Srbije od Putina, a od Vučića još nije. Vučić je, ipak, dobio MIG-ove od Putina (da ih podigne u ratu sa Hrvatskom, valjda?!) pa ne može da se požali da ni on nije spreman za izbore.

U svakom slučaju, Nikolić sada mirnije spava. Čini se da više niko nije u prilici da ga eliminiše iz trke. I baš ga briga. Lako će protiv svi proruskih kandidata da se takmiči kada ima podršku Vladimira Putina lično, a teško je pronaći ne-pro-ruskog kandidata u Srbiji. Pretpostavlja se da to jedino nije Saša Janković, ali od njega još nismo čuli šta misli o ovim pitanjima.

A, pitanja su zaista velika i teška. Koliko god se trudili da ih vidimo i prikažemo kao lažna i kao ona koja su poželjna jer sklanjaju fokus javnosti sa unutrašnjih problema. Da li će Rusija da prevlada naspram EU, pre svega, unutrašnje je pitanje, koje dotiče najosetljivija ljudska prava građana. Rusija je odavno bila utočište za sve odbegle ratne zločince i profitere, tajkune i ostale koji su se obogatili dok su građani mesečno dobijali plate od dve marke. Podržava Srbiju u svemu što je vraća u mračnu prošlost, sukobe sa susednim državama, ograničavanjem seksualnih, verskih i ostalih sloboda. Srbija od Rusije ne prima donacije, osim vojnih koji je koštaju u smislu zameranja EU. Stoga je Srbija uoči predsedničkih izbora opet u klopci nekakvog referenduma od suštinskog značaja – EU ili Rusija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari