Za nauk 1Foto: Luca Marziale / Danas

Posle utakmice sa Slovenijom u Ljubljani (2:2) selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi je, parafraziraću, rekao : „Bilo je to za udžbenike“.

Mislio je, naravno, na prvo poluvreme. Igra koju su u prvih 45 minuta demonstrirali njegovi izabranici je vrlo blizu onoga čemu teži Stojković.

Veruje selektor da je to igra koja bi „garantovala“ makar prolaz u drugi krug Svetskog prvenstva.

Nažalost, prvih petnaestak minuta drugog poluvremena meča u Ljubljani su – za nauk. Tako se ne sme igrati (ne samo) na Mundijalu. U konkurenciji kakva će biti na najvećoj smotri fudbala i najmanja greška se skupo plaća.

Ovogodišnje takmičenje u Ligi nacija reprezentacije koje su obezbedile plasman na SP u Kataru (i ne samo one) koriste pre svega za proveru novih igrača, promenu formacija tokom utakmice…

To je, naravno, radio i naš selektor. Na prvoj utakmici protiv Švedske.

Stojković je ne samo promenio formaciju – počeo je meč sa dva napadača, uz iskusnog Mitrovića šansu je od prvog minuta dobio i debitant Jovanović, već je i „istumbao“ startnu postavu.

Pokazalo se da to nije „to“. Sistem 3-6-1 je, čini se, ono što fudbalerima na koje računa Piksi najviše leži.

To je, najverovatnije, i model igre koji će Srbija prezentovati na sajmu fudbala u Kataru.

Poznati su, uglavnom, i fudbaleri koji će selektorove ideje pokušati da pretoče u delo na terenu.

„Konkurs“ za prvog golmana je i dalje otvoren – Rajković ili Vanja Miliković Savić, Dmitrović je, čini se, u trećem planu.

Kada su u pitanju tri centralna beka Milinković i Pavlović su „sigurni“, traži se rešenje za najodgovorniju poziciju – „korektora“- Mitrović, Nastasić, ili neko treći.

Ta dva problema će selektor morati da apsolvira do početka turnira u Kataru jer i u fudbalu sve počinje od dobre odbrane.

Što se tiče sredine terena tu je praktično sve poznato: Gudelj i Lukić (sa defanzivnijim zaduženjima), Sergej Milinković Savić i Dušan Tadić znatno ofanzivniji, levi bok Kostić, desni, najverovatnije, Živković i u napadu Dušan Vlahović.

Mitrović bi ulazio u slučaju nepovoljnog rezultata, ili da da se isti sačuva.

Da se vratim na početak – jeste Piksi rekao da je prvo poluvreme za udžbenike i – pogrešio je (namerno ili slučajno).

Naime, jeste Srbija nadigrala Sloveniju u prvom poluvremenu, postigla i dva gola, imala šanse da bar još toliko puta zatrese mrežu Jana Oblaka i nije ih iskoristila.

Zbog toga je bila i kažnjena gubitkom dva boda.

Na Svetskom prvenstvu kazna za takve propuste biće znatno rigoroznija.

Pravilo tri za jedan (tri kornera – gol, tj. tri šanse – gol) odavno ne važe. Svaka šansa se mora realizovati.

Na takvim utakmicama, jedan nerealizovan „zicer“, ili „kiks“ u odbrani kažnjava se. Žestoko.