Potkusur 1

U srpskom fudbalu sve može, bukvalno sve. Jedino što ne može je dobiti odgovor na najjednostavnija pitanja.

Zašto, kako, i posebno – koliko, nailazi na zid ćutanja, ignorisanja, čak i prećutnog gnušanja, od klubova i podsaveza, do „krovne“ organizacije locirane na Terazijama, sa rezervnim položajem u Staroj Pazovi.

Novi dokazi „svemogućeg“ priloženi su ovih dana u popuni podelitne lige, gde su dva ista slučaja razrešena na dijametralno različite načine. Prvo je iz Prve lige Srbije zbog besparice istupila Bežanija, sa vrha FSS su ekspresno odlučili da na njeno mesto upadne Kolubara iz Lazarevca, iako je u nižem rangu bila tek treća. Nekoliko dana kasnije, iz istih razloga takmičenje je napustio Borac iz Čačka, sa istog mesta bez da se mnogo oklevalo stigla je depeša da će umesto Čačana u srpskom „Čempionšipu“ igrati Novi Pazar, ekipa koja je minule sezone u istoj diviziji bila ubedljivo poslednja. U prvom slučaju, Liga je, dakle, dopunjavana, a u drugom „restartovana“. Ubačena je ekipa iz nižeg ranga iako nije bila prva na redu.

Šta će čelnici FSS kad se dešavaju vanredne situacije pa mora da reaguje Odbor za hitna pitanja, koji, između ostalog, smenjuje i postavlja selektore i direktore, pa eto, mora i da popunjava rupe u ligama. “ U interesu srpskog fudbala“, iznad svih zakona i propisa.

A oni su jasni – ukoliko klub istupi iz lige manje od šest meseci pre početka iste, to je isto kao da je istupio tokom takmičenja. Liga se ne popunjava, igra se tako skraćena. Nadležni se, naravno, ne drže zakona ko pijan plota, interes srpskog fudbala kako ga oni vide je „biblija“.

Tako je počast ukazana Kolubari, istoimena TE je energetska žila kucavica Srbije, ima tu i para, a i predsednik kluba je dokazani i radikalni antiopozicionar. Novi Pazar je višestruki povratnik za zelenim stolom, ulazio je i ostajao u ligama pomoću politike, pogodbi ili „hatišerifima“. Srbiji je bitno da ima klub odatle, pa zašto onda da im se to onemogući. Opstanu i – mirna Raška. Ili Sandžak.

Osim ovih „ekonomskih“ i „regionalnih“ argumenata, i te kako umeju da budu presudni i oni burazerski. I predizborni, i populistički. „U interesu srpskog fudbala“, kad je vrhu bitno, Odbor se sastaje hitno. I donosi odluke koje su odmah izvršne i na koje se, zanimljivo, niko ne žali. Čak ni oni direktno oštećeni.

Zanimljivo je i da zakonobranitelji u drugim sferama, na ovo običajno pravo u FSS, uopšte ne reaguju. Pa potkusurivanje u srpskom fudbalu postaje prećutno legalno.

Čak i l kad je kusur mnogo veći od cene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari