Slučaj Srđana O. 1Foto: Luca Marziale / Danas

Građanin Srbije S. O. odlukom Vrhovnog kasacionog suda od 16. decembra 2021. je slobodan čovek, nakon presude koja je poništila prethodne dve kojima je osuđen na 15 odnosno 12 meseci zatvora.

„Obična“ vest, reklo bi se, mada u zalasku marta ne može biti vest nešto iz decembra, „običan“ epilog jednog sudskog postupka u pravnoj državi, pa bila to i Srbija.

Sve ostalo je „neobično“.

I činjenica da finale procesa koji je toliko zanimao i ustalasao javnost u prve dve faze ostane van njenog domašaja više od tri meseca.

I trapavosti u proceduri, prikupljanju dokaza, procesuiranju, i hapšenje i pritvaranje koje će ko zna koji put doći građanima na naplatu, i hronična „mutavost“ svih koji bi o ovoj stvari ponešto morali da kažu.

Sve ostalo je, dakle, tipično naše, „domaće“, sa svim začinima koji srpski fudbal čine ogledalom države i društva, pa još malo gore.

Da ukratko podsetimo, građanin Srđan O. između ostalog i fudbalski sudija, priveden je, optužen i u dva navrata osuđen za krivično delo zloupotreba službenog položaja zato što je na utakmici Spartak – Radnički (Niš) odigranoj 13. maja 2018. godine dosudio čudan penal za domaće, čudno isključio jednog igrača gostujućeg tima i tako direktno uticao na rezultat.

Verovatno se već ovde i najobičniji simpatiter domaćeg fudbala nalazi u čudu jer se takve stvari ovde dešavaju skoro svakog vikenda, ali Srđan O. nije osuđen za nameštanje rezultata, već za zloupotrebu službenog položaja, a oslobađajuća presuda posledica je sudske odluke da on tom prilikom nije bio „službeno lice“.

Neozbiljno je, profesionalno nekorektno i uzaludno laički komentarisati sudske odluke, i ovde suštinski nije bitan ni građanin S. O. niti proces koji je na kraju dobio, a dobiće i novčanu zadovoljštinu.

Bitne su posledične činjenice hroničnog bacanja prašine u oči ovdašnjoj javnosti, za koje je nedavni saharski pesak izgledao kao inhalacija.

Vrhovni kasacioni sud verovatno nema nikakvu drugu obavezu prema javnosti osim da svoje odluke objavi u nekom službenom glasilu, eventualno ih okači na neku oglasnu tablu.

Ali da „predobro“ sudsko-policijski obaveštenim državnim tabloidima ta „vest“ promakne tri meseca, ne može biti slučajno.

Istima koji su „zicer“ prejudicirali prethodne presude, po difoltu čerečili optuženog, i uopšte znali sve „unapred“.

A Srbija bi, sve i da građanin S. O. nije oslobođen, ostala jedna od retkih zemalja u kojoj niko nikad nije osuđen za nameštanja rezultata, i tako će i ostati.

Drugde se za to priprmaju dokazi, putem novca, telefonskih razgovora, nadzora, jednom rečju činjenica, a u njima mora biti i druge strane, dakle- nalogodavaca.

Drugde nije bitno da li je fudbalski sudija „službeno lice“, već da li je svesno, namerno, zbog svoje ili tuđe imovinske ili druge koristi uradio šta je uradio, i kad je svirao penal ili isključio igrača nije „pogrešio“, nego učinio krivično delo za šta postoje dokazi.

Srpsko fudbalsko proleće nam tek „sleće“ i tek ćemo se nagledati svega i svačega.

Osim „nedokazivih“ nameštanja, i „službenih lica“ na terenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari