„Ne pada sneg da prekrije breg, već da svaka zverka pokaže svoj trag“, reče odavno neko kome se pripisuje univerzalna narodna mudrost. Nakon samo desetak dana ozbiljne zime, uobičajene inače u ovo doba i na ovom prostorima, tehnička, odlazeća vlada Srbije je na uobičajenoj, telefonskoj sednici donela zaključak da je država u vanrednoj situaciji. Preporučiše nam tom odlukom da decu ne šaljemo u školu, da štedimo struju, vodu i vazduh, makar smanjili ionako minimalnu industrijsku proizvodnju. Istovremeno, političari naši, veličanstveni i neuporedivi, uhvatiće se u koštac sa tom nesvakidašnjom i neverovatnom pojavom koja se fatalno zove – sneg u februaru. Prvo će se namrštiti, zatim će skinuti odela i kravate, obući će džempere i počeće da piju viski bez leda iz solidarnosti sa zavejanima u celoj državi, a posebno na jugu Srbije.


Srbija jeste u vanrednoj situaciji, ali ne od juče, već poslednjih osam godina. Nešto malo snega, prestoničkog i provincijalnog, u vreme kada se i inače vekovima pojavljuje, nikako ne može da izazove ovakav haos nacionalnih razmera. Tačno je da je saobraćaj skoro potpuno blokiran, tačno je da su mnoga naselja satima bez struje, tačno je da delovi grada nemaju grejanje, ali za to nije kriv ni Deda Mraz, ni Sveti Ilija ili bilo ko, ko je već zadužen za padavine. Istovremeno plaćamo najskuplji bratski ruski gas i uvozimo struju po najskupljim cenama u Evropi, dok gomila putarske mehanizacije, nabavljene bez strategije i tendera, ali po najskupljim cenama, stoji u depoima.

Potpisnik ovih redova je sa pozicije najodgovornijeg čoveka trećeg po veličini grada u Srbiji, četri hladne i snežne zime za redom , upravljao uspešnim čišćenjem tog grada sa samo devet ispravnih kamiona i dvadeset puta manjim budžetom. Istovremeno je kroz humanitarnu pomoć Evropske unije, dakle besplatno, obezbeđivan mazut za daljinsko grejanje Nišlija. Naravno da to ne smatram bilo kakvim posebnim dostignućem, jer je to najobičnija obaveza sluge naroda, koji je poznat pod nazivom odgovoran političar.

Dakle, za sve aktuelne nevolje sirotih građana ovdašnjih kriva su državna i gradska javna preduzeća, ustanove i službe, za sve je kriva sadašnja vlast, korumpirana i nesposobna, čijom je krivicom u poslednjih nekoliko godina spiskano nekoliko milijardi evra preskupih kredita, kojima su zadužena naša deca i unuci, namenjenih navodnoj sanaciji i ozdravljenju saobraćajnog i komunalnog javnog sektora. Apsolutno nema nikakve dileme, za ovakvu bolesnu, vanrednu situaciju krivi su aktuelni vlastodršci – svi do jednog!

Iako svesni svoje krivice odgovorni ne pokazuju nikakve znakove nervoze, uvereni da im ni kilava opozicija ni iznureni garđani ne mogu ništa. Spremni su, ipak, na neka odricanja, a preduzeće i neke mere. Pored izbacivanja leda iz viskija i obaveznog nošenja pulovera ala Mrkonjić „La Kosta“, pripremaju se i da na novoj SMS sednici vlade formiraju novu, 137. po redu, Agenciju za suzbijanje snežnih padavina u zimskom periodu. Odmah po okončanju bolno uspešnih pregovora sa Prištinom, državni ekspert za kafenisanje i ćaskanje Borko Antijeremić sve će svoje nemerljive diplomatske potencijele usmeriti ka dijalogu sa Svesrpskim udruženjem Deda Mrazova u cilju sprečavanja novih padavina bukovim i hrastovim barikadama. Bivši ministar spoljni Jeremiću Vuče započeće veliku diplomatsku ofanzivu po državama članicama Pokreta nesvrstanih sa ciljem da ih ubedi da iskažu solidarnost sa Srbijom i ne priznaju samoproglašeno pravo snega da pada u zimskim mesecima.

Poštovani građani Srbije, ne dozvolite da vas zli i nesposobni drže u kućnom pritvoru. Počistite sneg ispred svojih kuća, toplo se obucite, pronađite u garaži ili u podrumu stare sanke , posadite na njih decu, unučiće ili neku stariju dragu osobu i izađite iz kuće. Sneg nije elementarna nepogoda, niti je tranziciona ili Bozja kazna, on nam je ulepšavao detinjstvo, bio je romantična kulisa naše mladosti i obavezan dekor onih zimskih protesta 1996/97. Duga šetnja po snegu, februara 2012. godine, najbolji je ambijent za razmišljanje o tome kako će te glasati na majskim izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari