Na jučerašnjoj Skupštini, održanoj u Biblioteci grada Beograda, formirana je nova organizacija pod nazivom Udruženje izdavača i knjižara Srbije, koja će zastupati interese profesije u zemlji i inostranstvu. Organizacija je formirana spajanjem Udruženja izdavača Srbije čije je sedište bilo u Novom Sadu i brojalo 40 članova i Srpskog udruženja izdavača i knjižara, sa sedištem u Beogradu sa 80 članova. Novoformirano, jedinstveno udruženje ima tako sada 40 plus 80 članova i još 14 novih koji su mu se na skupštini ujedinjenja odmah priključili. Usvojeno je i da predsednik novog Udruženja izdavača i knjižara Srbije bude Dejan Papić iz izdavačke kuće Laguna, predsednik Skupštine Zoran Kolundžija, a potpredsednik Nenad Šaponja iz izdavačke kuće Agora.


Nenad Šaponja u izjavi za Danas rekao je da na skupštini ujedinjenja nije bilo nikakvih disonantnih tonova budući da izdavači drugačije i nemaju šanse da se izbave iz opšte očajne situacije u kulturi i društvu, nego ujedinivši se, zajedno radeći i zanemarujući povremeno lične interese zarad opštih. „Udruženje izdavača i knjižara Srbije će imati dodatni legitimitet u razgovorima sa državnim gradskim i republičkim organima u kreiranju kulturne politike i organizacije sajmova“, smatra on i ističe da novo udruženje neće biti produžena ruka države, već nezavisno i da će funkcionisati kao udruženja izdavača u svetu. Finansiraće se od članarine i neće postojati mogućnost da iko utiče na njegov rad.

„Nadamo se da ćemo odgovoriti izazovima koji su pred nama. Bilo bi veoma loše da i ovo udruženje propadne“, poručio je na kraju Šaponja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari