Ajs Kjub: Partizanka i gangster 1Foto:Wikipedia /Adam-Bielawski

Narodni heroj NOB-a Lepa Radić našla se na Tviter profilu jednog od najpoznatijih svetskih repera Ajs Kjuba.

Afroamerikanac je objavio, naime, fotografiju 17-godišnje devojke, praznog pogleda, neposredne pred njenu smrt 1943.

Vezanih ruku i nogu, Lepa Radić stoji na drvenom sanduku, dok joj nemački vojnik vezuje omču oko vrata. Pre nego što su je obesili, kako priča kaže, ponudili su joj život ukoliko otkrije ko je sve među zarobljenim ljudima bio u partizanima. Radić je na to odgovorila: „Ja nisam izdajnik svoga naroda.

Oni će se sami otkriti kad budu uništavali zlikovce kao što ste vi.“

Čuvena fotografija pronađena je u Zagrebu maja 1945. kod jednog poginulog nemačkog vojnika, a Ajs Kjub ju je okačio na svoj Tviter nalog, na kome već danima pruža podršku protestima koji su buknuli širom Amerike i sveta zbog ubistva DŽordža Flojda, ali i govori o buntu i borbi protiv rasizma.

Američki muzičar izmenio je tokove rep i hip-hop muzike, pre svega kada je, kao deo sastava NWA, zajedno sa kolegama Dr Dre, Izi I, MC Ren i Di-džej Jela, krajem 80-ih objavio album „Straight Outta Compton“.

Ova ploča zaslužna je za nastanak muzičkog pravca – gangsta rep, koji se bavi stvarnim životom kriminalaca, ali i brutalnošću američke policije sa kojom se Afroamerikanci svakodnevno susreću. Hip-hopom je dotad još vladao fank zvuk i zabavne teme, a NWA su u rep muziku uneli pripovedanje o teškoćama savremenog života i ritam uz koji su nužno ne mora igrati.

Zbog toga je numera „Fuck the Police“ danas jedan od klasika svetske muzike, ali i česta himna protesta.

Ajs Kjub je, i nakon napuštanja grupe početkom 90-ih, nastavio da se bavi važnim društvenim temama u svojim pesmama. Iako ne previše talentovan za glumu, filmovi u kojima je igrao takođe su važni za razumevanje društvenih okolnosti u kojima crnci žive u Americi.

To je pre svega drama „Boyz n the Hood“, ali i serijali komedija „Friday“ i „Barbershop“, na kojima je Kjub radio i kao scenarista.

Rođen je 15. juna 1969. u Los Anđelesu kao Ošaja DŽekson.

Tokom devedesetih prešao je u islam. Imao je problema zbog antisemitskih mimova na društvenim mrežama, a odgovorio je da nije „anti“ raspoložen ni prema kome, već da se samo bori za prava crnaca. Oženjen je i ima četvoro dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari