– Kada sam seo u svoj automobil u Budimpešti i krenuo za Beograd nakon događaja 5. oktobra, osećao sam da su me iskustva tokom cele moje karijere pripremala za ono što je tada sledilo – prisetio se na promociji svojih memoara „Kad ovacije utihnu – borba sa demokratskom tranzicijom“, poslednji američki ambasador u SR Jugoslaviji Vilijem Montgomeri.

 

Na promociji svoje prve knjige Montgomeri je uspeo da na jednom mestu okupi pripadnike vladajućeg, ali i one koji su bili deo Miloševićevog režima, istaknute javne ličnosti, političku elitu i predstavnike sedme sile. „Neko bi mogao da se zapita“, rekao je Montgomeri, „koju poruku pokušavam da prenesem u knjizi – prema mom mišljenju, lekcije koje su usledile iz iskustva u postmiloševićevoj Jugoslaviji treba pažljivo da razmotri spoljnopolitčki establišment SAD“.

Rođen 1945. diplomirao je psihologiju na Univerzitetu Baknel, a postdiplomske studije iz poslovne administracije u međunarodnom biznisu završio je na Univerzitetu „Džordž Vašington“. Za vreme službe u Stejt departmentu pohađao je jednogodišnji program studija međunarodne bezbednosti na Nacionalnom ratnom koledžu. Od 1967. do 1970. služio je u američkoj armiji. A jednu godinu proveo je u Vijetnamu.

U američkoj diplomatiji je proveo trideset godina. Bio je zamenik šefa misije za Bugarsku od juna 1989. do maja 1991, a od oktobra 1993. do januara 1996. američki ambasador u toj državi. Njegovu sposobnost u diplomatiji primetio je tadašnji predsednik SAD Bil Klinton, koji ga je imenovao za specijalnog savetnika. Kao čovek od poverenja 1996. postaje državni sekretar za Primenu bosanskog mirovnog sporazuma. Tokom bogate diplomatske karijere bio je i ambasador u Hrvatskoj (od 1998. do 2000). Za uspešnu saradnju s hrvatskom vladom odlikovan je Ordenom princa Trpimira.

Šef misije ambasade SAD u Beogradu postao je 17. novembra 2000, nakon pada režima Slobodana Miloševića i obnavljanja diplomatskih odnosa dveju zemalja. Koliko je zavoleo Balkan govori i to da je nakon prestanka diplomatske službe 2004. odlučio da se nastani u Hrvatskoj.

Nakon odlaska iz diplomatske službe, četiri godine je pisao nedeljne kolumne za više dnevnih listova na prostoru bivše Jugoslavije, među njima i za Danas. Govori ruski, bugarski, srpski i hrvatski. Ljubitelj je srpskih delikatesa, naročito mlade jagnjetine. Oženjen je suprugom Lin i ima troje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari