Atifete Jahjaga: General-majorka iz Đakovice 1Foto: EPA / VALDRIN_XHEMAJ

Nakon nekoliko dana najgoreg razvlačenja njenog imena po srpskim provladinim tabloidima, pretnji desničara, poput Zavetnika, i manjka volje Vlade Srbije da radi na pomirenju u regionu, bivša predsednica Kosova Atifete Jahjage definitivno neće doći u Beograd kako bi učestvovala na festivalu „Mirdita, dobar dan“.

Iako su pripreme za njen dolazak izvršene shodno sporazumu o posetama visokih zvaničnika, koji su Kosovo i Srbija postigli u Briselu, srpske vlasti su sprečile Jahjagu da doputuje u Beograd. Ona je na svom Fejsbuk profilu napisala da su vlasti Kosova o njenom dolasku „na vreme i u detalje“ informisale vlasti u Srbiji, ali da srpska strana nije uspela da se pridržava briselskog sporazuma, „gazeći ga sa ciljem da onemoguće moju posetu“.

„Nemam iluzija da će sadašnji zvaničnici Srbije promeniti stav prema Kosovu, jer oni nastavljaju politiku iz devedesetih godina u kojoj su i sami bili protagonisti“, napisala je na Fejsbuku.

Jahjaga je u četvrtak trebalo da doputuje u Beograd i prisustvuje predstavljanju knjige „Želim da me čuju – Knjiga sećanja s pričama žena koje su preživele silovanja u poslednjem ratu na Kosovu“ u okviru festivala „Mirdita, dobar dan“.

Atifete Jahjaga je rođena 20. aprila 1975. u Đakovici. Od 2011. do 2016. bila je predsednica Kosova – prva žena na mestu šefa države. Ona je na tu poziciju došla kao nestranačka ličnost nakon što je izbor prethodnog predsednika Bedžeta Pacolija proglašen neustavnim. Zanimljivo je da je bila kompromisna kandidantkinja Demokratske stranke Kosova, Demokratskog saveza Kosova i Pacolijeve Alijanse za Kosovo. Kada je preuzela dužnost, premijer Kosova bio je Hašim Tači.

Osnovnu i srednju školu je završila u Đakovici. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Prištini 2000. godine. Završila je i program o policijskom upravljanju i krivičnom pravu na Univerzitetu u Lesteru u Engleskoj, a pohađala je i treninge u Nemačkoj, ali i u Ef-Bi-Aju (FBI) u SAD. Pre nego što je postala predsednica Kosova, radila je kao zamenica direktora Kosovske policije, i to u činu general-majorke. Njene fotografije sa tadašnjim američkim predsednikom Džordžom Bušom tokom njegove posete Ef-Bi-Aju, ali i sa bivšom državnom sekretarkom Hilari Klinton tokom njene posete Kosovu, bile su retke fotografije koje su kružile internetom pre nego što je Jahjaga predstavljena kao predsednička kandidatkinja.

U svom inauguracionom govoru istakla je da je cilj Kosova članstvo u EU i stalni prijateljski odnosi sa Amerikom. Građani su najviše poverenja od svih kosovskih institucija davali upravo njenom kabinetu. Pokrenula je nacionalnu kampanju za podizanje svesti društva o ženama žrtvama silovanja, zlostavljanja i mučenja tokom rata.

Dobitnica je brojnih nagrada, udata je za Astrita Kučija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari