Azem Vlasi: Titov omladinac 1Foto: Stanislav Milojković

Prištinski advokat i savetnik Ministarstva spoljnih poslova Kosova Azem Vlasi, koji je ranjen u ponedeljak ujutro, pušten je iz bolnice na kućno lečenje.

Kako su preneli prištinski mediji, postoje tvrdnje da je na poznatog političara s Kosova pucao Murat Jašari, brat jednog od komandanata Oslobodilačke vojske Kosova Ismeta Jašarija. Osumnjičeni za napad je rekao da je nameravao da ubije Vlasija zbog njegovog političkog angažovanja 1980-ih godina. Vlasi je izjavio da ga je iz vatrenog oružja ranio „naručeni atentator“, ali da ne želi da nagađa o motivu i da će istraga sve pokazati.

Azem Vlasi je od 1974. do 1978. bio predsednik Saveza socijalističke omladine Jugoslavije, a kada je maja 1979. poslednji put predata Štafeta mladosti Josipu Brozu Titu na stadionu JNA u Beogradu, upravo je on stajao pored Tita, dok je štafetu uručila omladinka s Kosova Sanije Hiseni.

Prethodne godine Vlasi je boravio na Brionima, kada je prvi i jedini put štafeta doživotnom predsedniku SFRJ predata izvan Beograda. U periodu od 1981. do 1982. Vlasi se nalazio na čelu Socijalističkog saveza radnog naroda Kosova, a potom postaje član Predsedništva Pokrajinskog komiteta Saveza komunista Kosova i Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije. U maju 1986. izabran je za predsednika Saveza komunista Kosova i na toj funkciji ostao do jeseni 1988, kada se sukobio sa novim rukovodstvom SR Srbije, predvođenim Slobodanom Miloševićem.

Pokrajinsko rukovodstvo AP Kosova, na čelu sa Vlasijem, usprotivilo se ustavnim i političkim promenama koje je Milošević najavljivao, pa su bili organizovani masovni protesti Albanaca na Kosovu, koji su pružili podršku Vlasiju. Demonstracije su kulminirale februara 1989, kada su se rudari u rudniku Stari Trg zabarikadirali u rudarska okna, zahtevajući obustavu najavljenih reformi. Milošević je organizovao veliki kontramiting u Beogradu 28. februara, na kojem je nekoliko stotina hiljada ljudi skandiralo: „Uhapsite Vlasija“, na šta je Milošević odgovorio: „Ne čujem vas dobro, ali biće hapšenja“. Vlasi je ubrzo uhapšen, početkom marta, kada je srpska policija ugušila otpor Albanaca na KiM. Osuđen je zbog „kontrarevolucionarne“ aktivnosti. Iz zatvora je izašao aprila 1990.

Vlasi je kasnije počeo da radi kao advokat i savetnik mnogih kosovskih političara, uključujući Agima Čekua i Hašima Tačija. Rođen je 23. decembra 1948. godine u Kosovskoj Kamenici. U braku sa novinarkom Nadirom Avdić Vlasi dobio je sina i kćerku, koji žive u SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari