Zvonko Nikezić gotovo prezire medije, pa u javnosti nije postao suviše poznat ni kad je Agencija za privatizaciju prozivana zbog privilegovanja njegove firme Ces Mekon u dodeli konsultantskih privatizacionih poslova.

Agencija, u kojoj su rukovodioci bili Mirko Cvetković i Nikezićev sin Dušan, te optužbe je uporno odbacivala. Ipak, u malo užim novinarskim, finansijskim, političkim krugovima nekada se govorilo: vidi kako je Danko Đunić dobro rasporedio svoje kadrove! Mada nije dostigao Đunićev uticaj, poslednjih godina će se pre reći: vidi kako je Zvonko Nikezić dobro rasporedio svoje kadrove!

Iz Ces Mekona potiču: Mirko Cvetković, Dijana Dragutinović, bivša ministarka finansija a sadašnja viceguvernerka, Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta, a jedan od tri Nikezićeva sina, Dušan državni je sekretar za finansije. Iskustvo Ces Mekona imaju i Danica Popović, Boris Begović i još neki ekonomisti. Sa nekima se Nikezić nije rastao u ljubavi. Marta 2009. izbrisana je kao osnivač Ces Meona Iva Petrović, kćerka Pavla Petrovića, a kao 100 odsto vlasnik upisan je Zvonko Nikezić, avgusta 2008. izbrisan je kao direktor Dušan Nikezić, a maja 2012. kao direktor upisan je Pavle Nikezić.

Kad je Danas početkom juna objavio odgovor NBS prema kome je oduzimanjem dozvole Agrobanci, članovima njenog dotadašnjeg IO i UO uvedena trajna zabrana učešća u odborima bilo koje banke u Srbiji, postavljeno je pitanje zašto na spisku imena na koja se ta zabrana odnosi nema Nikezića (i dekana Ekonomskog fakulteta Marka Backovića). Nikezić je, kao direktor privatne firme VodaVoda, u UO Agrobanke bio predstavnik Republike, ali se na sednici tog tela poslednji put pojavio 12. oktobra 2011, kada je, prema zapisniku, upozoravao da bi „sve moglo da krene u lošem pravcu“. Mesec dana kasnije više nije bio u tom telu. NBS nije odgovorila na pitanje Danasa da li je i Nikeziću (i Backoviću) zabranjeno dalje angažovanje u UO ili IO bilo koje banke.

Ako Nikezićevo ime budi bilo kakve asocijacije na osnovu kojih ga šira javnost može prepoznavati, to je asocijacija na proslavljenog košarkaša Vladu Divca. Nikezić je bio Divčev savetnik u pokušajima da u procesu privatizacije kupi neku od firmi u Srbiji. Ni sa „Knjazem Milošem“ ni sa Večernjim novostima nije uspeo – Milan Beko i Miroslav Mišković bili su jači. To prijateljstvu Nikezića i Divca nije naškodilo. Sudski spor između Divca, sadašnjeg, i Vojina Đorđevića, bivšeg vlasnika, oko firme VodaVoda još traje. Ta firma dve godine zaredom posluje s gubicima, a Nikezić više nije direktor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari