Džastin Trudo: Dobro došli u Kanadu 1Foto: FoNet/AP

Svi su dobro došli u Kanadu, poručio je kanadski premijer Džastin Trudo desetinama hiljada okupljenih ispred nacionalnog parlamenta u Otavi, koji su u svečanoj atmosferi, uz muziku, vatromet i parade, slavili 150. rođendan kanadske države.

Premijer se tradicionalno obratio na oba službena jezika, na francuskom i engleskom, rekavši da nije važno odakle ko dolazi, kojoj religiji pripada ili koga voli.

Trudo je na čelo kanadske vlade stupio 2015, povevši svoju Liberalnu partiju do velike izborne pobede – broj poslaničkih mandata joj je skočio sa 36 na čak 184, što je najveća zabeležena razlika u istoriji zemlje. Za 150 godina kanadske države jedini je predsednik Vlade bez evropskih korena i drugi najmlađi premijer (imao je samo 43 godine kada je Stivena Harpera sprečio da osvoji četvrti mandat nakon gotovo deset godina na vlasti).

U istoriji Kanade će biti upamćen i kao drugi Trudo na čelu Vlade – njegov otac Pjer Trudo na premijerskoj funkciji je proveo čak 15 godina, doduše u dva navrata.

Mlađem Trudou, tvrde upućeni, izborne poene su, između ostalog, donela obećanja da će povećati porez za bogate Kanađane i smanjiti ga za one iz srednje klase, kao i žestoka kampanja čiju je okosnicu činila, kako je sam rekao, „nova vizija za naciju“. Jedno od izbornih obećanja je ispunio samo mesec dana nakon pobede – na polovinu pozicija u kabinetu je postavio žene i tako ostvario rečeno – da će raditi na većoj uravnoteženosti kada je reč o zastupljenosti polova u politici. Upitan zašto je to uradio, „ponosni feminista“, kako sam sebe naziva, jednostavno je odgovorio: „Zato što je 2015.“

Trudo je kanadskoj javnosti postao poznat nakon što je održao srceparajući govor na sahrani svog oca i njime „zapalio“ naciju u oktobru 2000. U politiku se otisnuo 2008. kada je izabran za člana Parlamenta. Reizabran je 2011. i 2013, da bi iste godine stupio i na čelo Liberalne partije Kanade. Zagovornik je legalizacije marihuane, a jedan od prioriteta mu je i pitanje klimatskih promena.

Pre nego što je ušao u političke vode, bio je nastavnik francuskog i matematike u srednjoj školi u Vankuveru. Diplomirao je na književnosti na Univerzitetu Mekgil, a fakultetsku diplomu stručnjaka za obrazovanje je stekao na Univerzitetu Britiš Kolumbija. Iako je srećno oženjen i ima troje dece, ima i čitavu armiju obožavateljki, koje na društvenim mrežama tvrde da je „previše atraktivan da bi se bavio politikom“. Neki mediji su ga okarakterisali i kao „šoumena“. Kažu da je jednom prilikom poljubio mladića na nacionalnoj televiziji, a postao je poznat i po fotografijama na kojima je bez majice.

Bavio se boksom, a bio je i instruktor skijanja i snoubordinga. Jedna od crtica iz njegove mladosti je izvođenje striptiza, doduše u dobrotvorne svrhe, a iz tog perioda danas može da se pohvali i tetovažama. Dugu kosu je ošišao tek kada je odlučio da se bavi politikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari