Džon Kliz: Leteći cirkus 1Foto: EPA / Fehim Demir

Legendarni pajtonovac, komičar, glumac, pisac, Britanac i visok čovek DŽon Kliz pozdravljen je ovacijama i gromoglasnim aplauzom kada se popeo na stejdž gde mu je uručeno Počasno srce Sarajevo film festivala (SFF).

Kazao je da je bio uplašen jer su ga pri dolasku na manifestaciju pratili telohranitelji

– Šta će to jednom 77 godina starom komedijašu… Pa imam tek još koju godinu života, ali kad malo bolje razmislim .. kazali su kako bi me neko mogao ubiti, a znam da to ne bi bio prvi put da je neko ubijen u Sarajevu… – prokomentarisao je aludirajući na atentat na Franca Ferdinanda.

Uozbiljio se, međutim, kada je govorio o ratu u Sarajevu, istakavši da građani ovog grada treba da budu ponosni što je SFF osnovan u tako teškim vremenima. Redak talenat da zasmejava ljude na osoben način i da piše Kliz je počeo da razvija još u detinjstvu i jedna od prvih nagrada koju je osvojio bila je upravo iz jezika i književnosti. Studirao je prava na Kembridžu , ali je dugo bio član tamošnjeg dramskog kluba „Footlights“. Kad su ga na audiciji pitali zna li da peva i igra, negirao je i kazao da jedino što zna jeste da zasmejava ljude.

Klizov talenat je brzo prepoznat i na BBC radiju, kasnije i televiziji, gde je radio kao scenarista, performer, voditelj, ali je najveću slavu stekao s projektom „Leteći cirkus Montija Pajtona“, koji je uprkos autoironičnoj najavi skečeva „And now for something completly different“, zaista, bio nešto potpuno novo.

Od koncepta, preko nadrealnih grafika i, pre svega humora, koji ako se uopšte može definisati, počiva na filozofiji apsurda. Recimo, od čuvenog skeča kada Kliz u prodavnici kućnih ljubimaca dolazi da uloži reklamaciju na mrtvog papagaja marke „Nowegian Blue“ i učestvuje u sumanutoj raspravi s prodavcem koji ga ubeđuje, da se očito mrtva ptica samo odmara ili pati za fjordovima u domovini, preko čoveka koji je napisao najsmešniji i najubitačniji vic, do epizode „Ministry of Silly Walks“.

Kliza su proslavili i filmovi, serije, ali i bestseleri iz popularne psihologije, kao što je „Kako preživeti svoju porodicu“ koja je napisana u dijalogu sa njegovim dugogodišnjem psihoterapeutom Robinom Skinerom. Čuveni komičar ima lepu osobinu, koja nije uvek svojstvena duhovitim ljudima, da se osim na tuđ, oštro šali i na sopstveni račun. Doduše, neprijatnosti, koje je mogao da ima zbog originalnog prezimena Cheese, izbegao je jer ga je njegov otac promenio u Cleese. Na visinu nije mogao da utiče, pa su ga deca u školi zafrkavala, posebno kada je već u 13. godini dosegao 1,83 metra, a zaustavio se na 1,96. DŽon Kliz je rođen 27. oktobra 1939. u pomorskom gradu Veston. Dobitnik je brojnih nagrada, a jedanput je bio nominovan i za Oskara. Smatra da je politička korektnost načelno dobra ideja ali i da je opasna jer bi mogla da nas gurne u Orvelovu 1984. Koosnivač je firme Video Art i često je gostujući profesor na prestižnim univerzitetima. Triput se ženio. Ima dvoje dece i tvrdi da je „predivna stvar u vezi s iskrenim smeha što on poništava bilo koji sistem podele među ljudima“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari