Nekadašnja visoka funkcionerka Gruzije Nino Burdžanadze, prema sve učestalijim nagoveštajima, naslediće Mihaila Sakašvilija na mestu predsednika kavkaske republike. Spekulacije su dodatno podgerjane pripremama Burdžanadzeove na put u Vašington, što analitičari smatraju sigurnim znakom da je Sakašvili pao u nemilost moćnog zaštitnika Gruzije.

Amerikanci su Sakašvilija – procenivši da je rečo nepredvidivom i hirovitom političaru – pokušali da uklone sa vlasti još 2005. godine, kada je planirano da njegovo rukovođenje zemljom preuzmu Zurab Žvanja kao premijer i Burdžanadzeova u svojstvu predsednika skupštine. Međutim, plan je „procureo“ u javnost, a Žvanja umro pod nerazjašnjenim okolnostima.

Nino Burdžanadze je rođena 1964. Po obrazovanju pravnik, školovala se na univerzitetima u Tbilisiju i Moskvi. Radila je kao docent na Fakultetu za međunarodno pravo u Tbilisiju. Stopama oca, koji je se bavio politikom za vreme SSSR, ali i posle pada Gvozdene zavese, krenula je 1992. kada je dobila posao u parlamentarnom odboru za veze sa inostranstvom.

Zahvaljujući uticajnom ocu, bliskom bivšem dugogodišnjem predsedniku Eduardu Ševardnadzeu, brzo je napredovala postavši saradnik ambicioznih Žvanje, tada predsednika parlamenta, i Sakašvilija, šefa Odbora za zakonodavna i ustavna pitanja. Pošto je Sakašvili otišao u vladu, Burdžanadzeova ga zamenjuje na čelu odbora. Nakon toga obavljala je dužnosti šefa parlamentarne delegacije Gruzije u Velikoj Britaniji i izveštača u OEBS.

Iz „stručnosti“ u politiku definitivno prelazi u vreme krize 2001, kada je umesto Žvanje postala predsednik skupštine. Burdžanadzeova, vrsna pravnica, i njen muž, funkcioner u tužilaštvu, nisu tada ništa neobično videli u tome da istovremeno obavljaju javne dužnosti i vode porodični biznis.

Posle Revolucije ruža 2003, kada je Ševardnadze okončao svoju vladavinu, bilo je očekivanja da bi mogla da ga nasledi upravo Burdžanadzeova. Međutim, navodno je bila ucenjena da ključne pozicije prepusti Sakašviliju i Žvanji, kako njen otac, osumnjičen za korupciju, ne bi završio u zatvoru.

U opoziciju odlazi posle Žvanjine zagonetne smrti 2005. godine i postaje šef Fonda gruzijske demokratije koju finansira Soros. Burdžanadzeova podržava ulazak Gruzije u Evropsku uniju, ali do odnosa sa Sjedinjenim Državama drži mnogo više. Spoljnopolitički prioritet Gruzije je, prema njenim uverenjima, ulazak u NATO. Njen muž, general-pukovnik Badri Bitsadze sada je šef gruzijske pogranične policije. Imaju dva sina.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari