Ratnog gradonačelnika Trebinja koji, kako ističe Milorad Dodik, ima velike zasluge za osnivanje Republike Srpske, Srbija bi mogla da izruči Hrvatskoj koja ga traži zbog granatiranja Dubrovnika. Sud u Šapcu kojem je prosleđen slučaj, pošto je Božidar Vučurević (75) uhapšen na graničnom prelazu sa BiH kod Malog Zvornika, čeka hrvatski zahtev za ekstradiciju.


Vučurević se „proslavio“ izjavom o izgradnji lepšeg i starijeg Dubrovnika, a u optužnici piše da je na području trebinjske opštine naredio mobilizaciju teritorijalne odbrane i formiranje jedinica specijalne policije kojima je „popunjavao jedinice JNA, koje su 1. oktobra 1991. s područja Hercegovine i Crne Gore napale Hrvatsku i do 26. oktobra 1991. privremeno okupirale područje od Prevlake do Stona, a grad Dubrovnik držale u potpunoj blokadi“. Za razliku od Dodika, unekoliko umerenog u osudi hapšenja, Vučurevićeva SDS je od vlasti RS zatražila da Srbiji upute ultimatum da osumnjičeni bude pušten.

Pre prvih višestranačkih izbora u BiH Vučurević je bio vozač kamiona (Boža Volan). SDS-u se priključio 1990. kada je i izabran za gradonačelnika Trebinja. Bio je jedan od osnivača SAO Istočna Hercegovina, koja je kasnije postala deo RS. Predsednik je Udruženja utemeljivača RS.

Ponosan je, kako je govorio, na svoju ulogu u ratu. „Iz Trebinja je otišlo preko pet hiljada ljudi nesrpske nacionalnosti, uglavnom Muslimana, kako su se tada zvali. Iz Trebinja su otišli a da nije ispaljen nijedan metak… Mi smo obezbeđivali konvoje autobusa i tako se na jedan civilizacijski način, kada se već nije moglo živeti zajedno, otišlo.“ Vučurević svira gusle i piše pesme („Ja mnoge epove znam napamet, a neke sam i sam napisao“).

Kada je Hrvatska 2008. podigla optužnicu, Vučurevićev je komentar bio da hoće da ga dotuku posle infarkta, da u Trebinju „nije bilo ni silovanja ni pljačkanja ni paljenja kuća, sve zahvaljujući meni“. Za vreme muslimansko-hrvatskog rata obezbedio je prolazak Hrvatima kroz istočnu Hercegovinu u zamenu za naftu. Zanimljivo je da je Vučurević 1996. bio u Dubrovniku i da nije bio primećen, što je dospelo do medija. Istina, optužnica zbog razaranja i ratnog zločina protiv civila (91 poginuo, 200 ranjeno) podignuta je mnogo kasnije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari