Meksikanac Karlos Slim, koji je ove godine sa trona Forbsove liste svrgnuo suverenog vladara Bila Gejtsa mogao bi poslovanje svog Amerika movila da proširi na Srbiju. Slimova kompanija, koja već dominira širom Latinske Amerike, ubacila se pre nekoliko dana u trku za vlasnika srpskog Telekoma. Konkurenti Dojče, Frans i Austrija telekom mogu da budu zabrinuti jer za konkurenta imaju čoveka koji „vredi“ 53,5 milijardi dolara.

Za Slima na američkom tlu znaju poodavno, a bogatstvo počinje da gomila neverovatnom brzinom otkad je početkom devedesetih preuzeo Telmex, nacionalnu meksičku telekomunikacionu mrežu. Kontroliše više od 200 kompanija koje posluju u oblasti bankarstva, osiguranja, telekomunikacija, građevine, a vlasnik je i šest odsto akcija Njujork tajmsa.

Karlos Slim Helu rođen je 28. januara 1940. u Meksiko Sitiju, u porodici libanskih doseljenika. Za svoje izuzetne poslovne sposobnosti najviše duguje ocu Hulijanu koji je još 1911. u vreme meksičke revolucije otvorio prvu veliku prodavnicu voća i povrća. Karlos je bio peto, od šestoro dece, a prve lekcije iz biznisa naučio je u 12. Tada je i otvorio bankovni račun i uložio prvi pezos. U 25. osniva Carso grupu, mesec dana pre nego što će se oženiti Soumajom. Intervju sa jednim milijarderom u Plejboju poslužio mu je, kako je kasnije rekao, da se odvaži i uđe u posao. Iako je završio građevinu, njom se nikada nije bavio, a njuh za biznis doneo mu je već tokom sedamdesetih milione dolara. Kupovao je posrnule ili državne kompanije svih vrsta, restrukturirao ih i prodavao uz ogromne zarade. Najviše je profitirao zahvaljujući modernim tehnologijama. Koje sam, kako kaže, nikako ne voli. U svojoj kancelariji u Meksiko Sitiju nema kompjuter i ne zna da ga koristi. Ne živi kao tipičan milijarder. U kući ima „svega“ šest spavaćih soba, bazen i skroman nameštaj. Ali zato ceni umetnost i slike Van Goga i Renoara su svuda po zidovima. Kao i Rodenove skulpture. Umesto „roleksa“ nosi obične satove i jeftina odela, a najviše voli da jede kod kuće spremljenu meksičku hranu, s čilijem. Bavi se i dobrotvornim radom, ali ne u meri u kojoj Gejts. Najavio je gradnju novih škola, šoping centara, čak i to da će poklanjati kompjutere siromašnima. Ali, nema nameru da zbog filantropije zapostavi biznis jer na „bogatstvo gleda kao na voćnjak – voli da deli voće sa drugima, ali ne i drveće“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari