Peter Handke Retko koji pisac uspeva da tako uzburka strasti u Evropi kako to već godinama polazi za rukom tvrdoglavom Austrijancu, nesumnjivo jednom od najznačajnijih autora nemačkog govornog područja druge polovine 20. veka. Pošto je prošle godine dobio a potom i izgubio nagradu grada Diseldorfa, nazvanu po velikom nemačkom pesniku Hajnrihu Hajneu, Peter Handke je nagradni fond uskraćenog priznanja prikupio u Berlinu, da bi svih 50.

Peter Handke Retko koji pisac uspeva da tako uzburka strasti u Evropi kako to već godinama polazi za rukom tvrdoglavom Austrijancu, nesumnjivo jednom od najznačajnijih autora nemačkog govornog područja druge polovine 20. veka. Pošto je prošle godine dobio a potom i izgubio nagradu grada Diseldorfa, nazvanu po velikom nemačkom pesniku Hajnrihu Hajneu, Peter Handke je nagradni fond uskraćenog priznanja prikupio u Berlinu, da bi svih 50.000 evra odneo za Uskrs u Veliku Hoču, srpsku enklavu na Kosovu.
Odluka žirija

da nagradi delo pisca poznatog po kritičkim istupima u javnosti, vezanim pre svega za odnos međunarodne zajednice prema Srbiji tokom ratova 90-ih, izazvala je burne rasprave u evropskoj javnosti. Protesti su prekinuti problematičnom odlukom Gradskog veća Diseldorfa da raspusti žiri i nagradu ne dodeli nikome. Na to je Handke reagovao pismom u kom je odbio da svoj rad izlaže na ocenu „primitivnim stranačkim političarima“.
Jednu od najuglednijih književnih nagrada, najveću po novčanom fondu u Nemačkoj, „preuzeli“ su potom intelektualni krugovi okupljeni oko Berlinskog ansambla, čiji je upravnik Klaus Pajman boravio na Kosovu zajedno sa Handkeom. Novac je prikupljen dobrovoljnim prilozima.
Rođen 1942. u mestu Grifen u Austriji, u nemačko-slovenačkoj porodici, Peter Handke je na književnoj sceni Evrope prisutan od 1966. godine, kada objavljuje svoj prvi roman, dok njegovi javni nastupi odzvanjaju do tada nečuvenom kritikom učmalosti posleratne nemačke literature. Svojim romanima, dramama i esejima unosi nov jezik u književnost, a publiku „vaspitava“ za drugačiju recepciju društva. Jugoslaviju je upoznao na svojim dugim putovanjima 80-ih, kada je proputovao svet, sve do Aljaske i Japana. Naklonost Srbiji u deceniji ratova, a pre svega Handkeovi frontalni napadi zapadnih medija i političara, donela mu je omraženost u zvaničnim intelektualnim krugovima. Kap koja je prelila čašu bila je Handkeovo prisustvo na sahrani Slobodana Miloševića prošle godine, nakon čega je usledio još jedan od problematičnih poteza mešanja politike u umetnost. Njegova predstava skinuta je sa repertoara Komedi Fransez, a lavina kritika okupila je u odbranu umetničkog dela čak i Handkeove protivnike.
Iz ranijih veza Handke ima dve ćerke, a danas živi sa nemačkom glumicom Katjom Flint.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari