Majkl Edvard Pejlin Mnogi poštovaoci naizgled dalekog, uvrnutog, bizarnog čak britanskog humora na ovim prostorima, spremni su da tvrde da nam je on bliži od humora nekih drugih evropskih zemalja. Da pomenemo samo „Mućke“ sa socijalnom kritikom u podtekstu komičnog sadržaja ili „Alo, alo“, još oštriju, gotovo sarkastičnu kritiku zbivanja za vreme Drugog svetskog rata u Francuskoj, koje nisu bili pošteđeni ne samo Nemci i Francuzi, nego ni Italijani i sami Englezi.

Majkl Edvard Pejlin Mnogi poštovaoci naizgled dalekog, uvrnutog, bizarnog čak britanskog humora na ovim prostorima, spremni su da tvrde da nam je on bliži od humora nekih drugih evropskih zemalja. Da pomenemo samo „Mućke“ sa socijalnom kritikom u podtekstu komičnog sadržaja ili „Alo, alo“, još oštriju, gotovo sarkastičnu kritiku zbivanja za vreme Drugog svetskog rata u Francuskoj, koje nisu bili pošteđeni ne samo Nemci i Francuzi, nego ni Italijani i sami Englezi. Kao najbolji reprezent ovog humora, ironična i cinična do apsurda, serija koju je Monti Pajton trupa realizovala sedemdesetih godina prošlog veka, svakako je kultna, pa možda i najomiljenija među ovdašnjom publikom.
Jedan od članova trupe, Majkl Edvard Pejlin (Michale Edward Palin) bio je prethodnih dana predmet britanske, pa i ovdašnje štampe, ali iz razloga koji su imali malo veze sa humorom ili njegovim glumačkim, spisateljskim, producentskim sposobnostima. Naime, Komisija za uređivačke standarde BBC, nakon kritike jednog gledaoca, odlučila je da cenzuriše po njima sporni deo epizode Pejlinovog putopisnog serijala kroz istočnu Evropu koji se tiče prostora bivše Jugoslavije i ratnih zbivanja na njemu. Pejlin, prema BBC komisiji, nije bio objektivan, jer je primetio da je rušenje Starog mosta u Mostaru 1993. bilo neopravdano, kao i zbog toga što nije istakao najveću ulogu Srbije u sukobu, već je izjednačio sa ostalim učesnicima u njemu. Od zemlje spremne da prihvati oštru i bespoštednu kritiku na sopstveni račun, deluje u najmanju ruku čudno neprihvatanje drugačijeg mišljenja i stava od uvreženih i stereotipnih.
Pejlin je rođen 5. maja 1943. Diplomirao je istoriju na Oksfordu. Kao autor i učesnik Monti Pajton serijala i filmova, nominovan je za brojne nagrade, a dobio je, između ostalih, Baftu za najbolju originalnu pesmu u „Smislu života“. Istu nagradu dobio je i za sporednu ulogu u filmu „Riba zvana Vanda“. Igrao je i u kultnom „Brazilu“ svog kolege Pajtonovca Teri Gilijama, kao i u brojnim drugim filmovima i serijama, od kojih je mnogima bio i autor. Poslednjih godina bavi se dokumentarizmom, putopisima iz trusnih područja ili onih gde su se upravo okončali ratni sukobi. Za doprinos britanskoj televiziji postao je nosilac srednjeg ranga Britanskog reda kavaljera. Pejlin je oženjen i otac je troje dece. Rođen je u Šefildu i navijač je istoimenog fudbalskog kluba. Publika ga je svojevremeno proglasila najlepšim među svim članovima Monti Pajtona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari