Selim Bešlagić Ratni gradonačelnik i predsednik kriznog štaba Tuzle Selim Bešlagić ovih dana priveden je i saslušan u Odeljenju za ratne zločine Suda Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Raspisivanje poternice za njim zatražilo je danas nepostojeće vojno pravosuđe bivše savezne države, a Tužilaštvo Srbije za ratne zločine obuhvatilo je Bešlagića istragom za ratni zločin, u skladu sa svojim nadležnostima.

Selim Bešlagić Ratni gradonačelnik i predsednik kriznog štaba Tuzle Selim Bešlagić ovih dana priveden je i saslušan u Odeljenju za ratne zločine Suda Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Raspisivanje poternice za njim zatražilo je danas nepostojeće vojno pravosuđe bivše savezne države, a Tužilaštvo Srbije za ratne zločine obuhvatilo je Bešlagića istragom za ratni zločin, u skladu sa svojim nadležnostima. Bešlagić je osumnjičen, predmet je u pretkrivičnom postupku. Reč je o ratnom zločinu koji je u javnosti poznat pod nazivom tuzlanska kolona. Zločin se dogodio 15. maja 1992. Prema podacima Crvenog krsta, poginulo je 120 vojnika. Ovo krvoproliće jedna strana naziva napadom na kolonu Jugoslovenske narodne armije, a druga sukobom pripadnika JNA sa Teritorijalnom odbranom Tuzle. Izvesno je jedino da je došlo do sukoba kolone koja je, po dogovoru dveju strana, izlazila iz kasarne Husinska buna. TO Tuzle tvrdi da su rezervisti JNA u pijanom stanju šenlučili i da je ona samo uzvratila vatru. Po zvaničnom tumačenju JNA, sukob je izazvan tokom mirnog povlačenja jedinica.
– Navodno je TO sa dve hiljade pripadnika „Zelenih beretki“ nekonvencionalnim oružjem napala nenaoružanu kolonu vojnika. Sve laž do laži, to je bila kolona u kojoj je bilo pijanih vojnika i koja je izmakla kontroli. Odgovornost za tragediju snosi komanda koja je izvodila tu formaciju. Bilo je samo šest aktivnih pripadnika JNA, ostalo su bili rezervisti i dobrovoljci sa Ozrena – tvrdi Bešlagić za Danas. On naglašava da je policija morala da se brani.
Hapšenje Selima Bešlagića izazvalo je žestoka reagovanja u Sarajevu. List Oslobođenje piše da je reč o časnom čoveku i da „ceo svet zna da je upravo Tuzla, sa ovim čovekom na čelu, bila jedina svetla tačka na crnoj mapi BIH“. Premijer Republike Srpske Milorad Dodik, pak, kaže da Tužilaštvo BIH treba da „konačno procesuira ovaj zločin“ koji je, kažu u Banjaluci, bio unapred dobro planiran i pripreman.
Selim Bešlagić rođen je 23. februara 1942. Za gradonačelnika rodnog grada izabran je 1990, tada kao član Saveza reformskih snaga Ante Markovića. Na tom položaju ostaje deset godina. Danas je socijaldemokrata, poslanik u Državnom parlamentu Bosne i Hercegovine. Živi u Tuzli. Oženjen je, ima dvoje dece i četvoro unučadi, slobodno vreme provodi uglavnom radeći u bašti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari