Bivši šef iračke diplomatije (1983-1991) i nekadašnji vicepremijer (1979-2003) Tarik Aziz osuđen je na smrt vešanjem pod optužbom da je proganjao šiitske političke partije za vreme režima Sadama Huseina. Kako se navodi, on se tereti za učešće u kampanji protiv članova partije Dava, čiji je član premijer Iraka Nuri al Maliki. Aziz je ranije osuđen na 15 godina zatvora zbog umešanosti u likvidaciju 42 osuđenika za profiterstvo. Osim toga, trebalo je da odsluži još sedam godina zatvorske kazne zbog nasilnog raseljavanja Kurda na severu Iraka.


Aziz je na svetskoj pozornici dugi niz godina slovio za lice režima Sadama Huseina. Kao hrišćanin u vladi koju su pretežno činili sunitski muslimani, nije smatran pripadnikom najbližeg kruga Huseina u kojem su dominirali članovi klana Tikriti. U ključnim momentima iračke istorije imao je važne diplomatske uloge. Sastao se s papom Jovanom Pavlom II da bi apelovao za mir. Osim toga, uspeo je da zadobije podršku SAD za Bagdad tokom osmogodišnjeg sukoba njegove države sa Iranom, a uspostavio je i jake ekonomske veze sa Sovjetskim Savezom.

Privukao je veliku pažnju javnosti kada se 1984. sastao s tadašnjim američkim predsednikom Ronaldom Reganom u Beloj kući nakon čega su Irak i SAD obnovili diplomatske odnose. U svetskim medijima se istakao nakon invazije Iraka na Kuvajt 1990. Godine 1991. učestvovao je na Mirovnoj konferenciji u Ženevi na kojoj je bio prisutan i tadašnji državni sekretar SAD Džejms Bejker. Okosnicu tog sastanka činila je rasprava o mogućem rešenju za okupaciju Kuvajta. Nakon američke invazije na Irak, bio je na 43. mestu najtraženijih članova režima Sadama Huseina na listi SAD. Nekoliko dana nakon invazije predao se SAD, te je stavljen u pritvor. Od tada nije bilo mnogo vesti o njemu.

Tarik Aziz rođen je 28. aprila 1936. u Mosulu. Studirao je englesku književnost u Bagdadu, nakon čega je započeo novinarsku karijeru. Bio je urednik glavnog časopisa Bat partije. To mu je dosta pomoglo da sedamdesetih godina prošlog veka dođe do pozicije ministra za informisanje. Godine 1977. pridružio se Savetu revolucionarne komande – komitetu visokih zvaničnika Bat partije. Tri godine kasnije radikali koji su uživali podršku Irana pokušali su da izvrše atentat na njega. Aziz je oženjen i ima dva sina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari