Visoki funkcioner Jedinstvene Rusije Sergej Željeznjak često komentariše prilike na Balkanu, a suština je uvek ista – neko, svakako sa Zapada, pokušava da revolucijama izazove destabilizaciju.

Brzo po izbijanju „protesta protiv diktature“ u Beogradu i drugim gradovima Srbije ponovo se oglasio tvrdeći da je reč o „varvarskom mešanju“ iz inostranstva.

„Prema standardnom scenariju obojenih političkih projekata, ovakve mere imaju za cilj slabljenje legalno izabrane vlasti i destabilizaciju“, zaključio je Željeznjak, za kojeg su mladi demonstranti naivne i neuke žrtve manipulatora. „Sile mraka“, kaže on, „žele da iskoriste mlade koji su odrastali nakon bombardovanja Srbije, razaranja zemlje, sankcija i Bager revolucije“. Dakle, poruka je poznati stav Kremlja da je 5. oktobar bio zlo.

Dan ranije Željeznjak je čestitao novom predsedniku Srbije: „Dragi naš druže Aleksandre! Sa velikim zadovoljstvom želim da Vam čestitam na zasluženoj pobedi na predsedničkim izborima i da pošaljem bratski pozdrav vama, celom vašem izbornom štabu, istomišljenicima u koaliciji i srpskim biračima, od miliona mojih saradnika iz partije Jedinstvena Rusija“.

Crnogorski mediji izveštavali su o Željeznjaku kao o „vođi crnogorske opozicije“, čak i kao organizatoru navodnog pokušaja puča 2016. A šta je cilj Rusije on je jasno rekao decembra 2016: „Mi smo spremni za konstruktivnu i svestranu saradnju usmerenu na pružanje podrške vanblokovskom statusu Srbije, Crne Gore, Makedonije i BiH, i razvoju teme vojne neutralnosti balkanske četvorke na međunarodnoj političkoj sceni“.

Željeznjak je rođen 1970. u Lenjingradu. Sa 20 godina učlanio se u KP SSSR. Školovao se za mornaričkog oficira i postao aktivni pripadnik vojske iz koje se povukao 1992. Onda je bio šef u advertajzing i PR grupi APR. Početkom ovog veka bio je direktor NJuz autdor Rusija čiji je vlasnik tada bio Rupert Mardok. U međuvremenu je završio švajcarsku biznis školu IMD internacional.

Od 2007. se preko Jedinstvene Rusije posvetio politici. Iste godine postao je član Državne Dume. Jedan je od autora zakona o „stranim agentima“, koji se odnosi na status nevladinih organizacija u Rusiji. Opozicionar i advokat Aleksej Navaljni, koji je trenutno ponovo u zatvoru, pisao je kako je Željeznjak uprkos svom zalaganju za „patriotsko obrazovanje“ svoje tri ćerke poslao na školovanje u London (ima i četvrtu ćerku koja je u Rusiji).

Navaljni je optuživao Željeznjaka, a nije bio jedini, i za razne finansijske mahinacije, između ostalog i u ulozi vlasnika jedne of-šor firme na Kipru. Pokojni Boris NJemcov prozivao ga je da nije plaćao porez.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari