Piter Fejt Holandski diplomata Piter Fejt, prema saznanjima Danasa, biće specijalni predstavnik EU na Kosovu za čiju je pravnu, koncepcijsku i finansijsku osnovu, dan posle predsedničkih izbora u Srbiji, Brisel po ubrzanoj proceduri usvojio dokument „Zajednička akcija“. Fejt, stručnjak za upravljanje krizama i jedan od najbližih savetnika Havijera Solane, visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, rukovodiće telom od 1.

Piter Fejt Holandski diplomata Piter Fejt, prema saznanjima Danasa, biće specijalni predstavnik EU na Kosovu za čiju je pravnu, koncepcijsku i finansijsku osnovu, dan posle predsedničkih izbora u Srbiji, Brisel po ubrzanoj proceduri usvojio dokument „Zajednička akcija“. Fejt, stručnjak za upravljanje krizama i jedan od najbližih savetnika Havijera Solane, visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, rukovodiće telom od 1.800 sudija, tužilaca i pravnih stručnjaka, čije će izdržavanje EU godišnje koštati 160 miliona evra.
Fejt nije nepoznat na Balkanu, niti na Kosovu. Od 1995. do 1997. bio je politički savetnik komandanta IFOR u BIH. Na tu funkciju imenovao ga je Savet NATO. Za NATO je radio i od 1998. do 2001. kao šef Direktorijata za upravljanje krizama i operacije i šef snaga za Balkan. U svojoj biografiji navodi da je „doprineo odgovoru NATO na krizu na Kosovu“.
Kao lični predstavnik tadašnjeg generalnog sekretara NATO Havijera Solane, Fejt je pomogao sprečavanje izbijanja sukoba na jugu Srbije dobrovoljnim razoružavanjem Albanaca. Primenom istog pristupa, Fejt je stvorio neophodne uslove za iniciranje pregovora koji su doveli do sporazuma u Makedoniji, odnosno sprečavanja rata između tamošnjih Albanaca i vladinih snaga. U to vreme bio je zamenik generalnog direktora Sekretarijata Saveta EU.
Kada je Soren Jesen Petersen u prvoj polovini 2006. odlučio da se povuče sa mesta šefa UNMIK, bilo je spekulacija da će ga naslediti upravo Fejt, ne samo zato što je poznavalac balkanskih i kosovskih prilika već i zbog toga što je u to vreme rukovodio misijom UN u Acehu, Indonezija, gde je višegodišnji sukob okončan pod dirigentskom palicom Martija Ahtisarija. Za novog šefa UNMIK tada je, međutim, izabran Nemac Joakim Riker.
Holanđanin je 2003. predvodio misiju EU čiji je cilj bio istražiti moguću vojnu i civilnu podršku misiji Afričke unije za održanje mira u Darfuru. Istovremeno, bio je lični predstavnik Havijera Solane za Darfur. Krajem 2004. imenovan je za šefa ekspertskog tima EU za Irak, sa zadatkom da obukom policajaca i sudija pospeši vladavinu prava u toj zemlji.
Pre no što se upustio u multilateralnu diplomatiju, Fejt je gotovo trideset godina radio za holandsko Ministarstvo spoljnih poslova, i bio angažovan u Damasku, Bonu, UN, Kartumu i holandskoj misiji pri NATO i Zapadnoevropskoj uniji u Briselu. Rođen je 1945. u Roterdamu. Školovao se na Univerzitetu u Lozani i na Flečerovoj školi prava i diplomatije u Medfordu, SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari