Tadej Pogačar: Najmlađi "osvajač" Pariza 1Foto: FoNet/AP

Istorijski rezultat napravio je Tadej Pogačar. Sa nepune 22 godine, slovenački biciklista postao je najmlađi šampion u istoriji najprestižnije biciklističke trke na svetu, Tur de Frans.

Pogačar je faktički u subotu obezbedio titulu tako što je u pretposlednjoj etapi voženoj pojedinačno na hronometar, preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu i „preoteo“ žutu majicu zemljaku Primožu Rogliču.

Pogačar danas puni 22 godine; vozač je tima UAE Emirati i prvi je biciklista sa prostora nekadašnje SFRJ koji je osvojio kultnu turku Tur de Frans.

Zanimljivo je da je njegov zemljak i najveći rival na „Fransu“ Primož Roglič upravo sa 22 godine tek počeo da se bavi biciklizmom, što negde oslikava kakvu bi tek karijeru mogao da napravi momak iz Komende.

Da je u pitanju vrhunski talenat, postalo je svima jasno još prošle godine, kada je osvojio Tur of Kalifornija. Iste sezone, sa 20 godina, pobedio je na tri etape „Vuelte“ po Španiji, tako da je kao treći i završio kompletnu trku, zbog čega je okvalifikovan kao najperspektivniji vozač na svetu.

Na startu 2020. tačnije u februaru mesecu, najavio je da se nalazi u vrhunskoj formi osvajanjem Vuelte a Valensijana, međutim pojavom pandemije korona virusa faktički je morao da promeni plan priprema i trka pred Tur de Frans.

Rivalstvo između Rogliča i njega nastavljeno je odmah po smirivanju situacije u vezi sa kovidom 19, tako što je osvojio prvenstvo Slovenije na hronometar, pri čemu je u samom finišu bio brži od Primoža za deset sekundi.

Bio je to Tadejev revanš najvećem rivalu, koji ga je nedelju dana ranije pobedio takođe za deset sekundi na samom cilju drumske vožnje na prvenstvu Slovenije.

Na Tur de Fransu 2020. Pogačar je bio jedan od favorita. Izgubio je minut i 22 sekunde na sedmoj etapi, jer se grupa razdvojila zbog vetra, ali je nakon toga ostvario dve etapne pobede i pred hronometar na etapi 20, zaostajao je 57 sekundi iza Rogliča.

Na hronometru je ostvario treću etapnu pobedu, završivši minut i 56 sekundi ispred Rogliča, čime je preuzeo žutu majicu etapu pre kraja, 59 sekundi ispred Primoža.

Pogačar je kao mali trenirao fudbal, ali se već sa devet godina pridružio starijem bratu Tilenu, koji se uveliko bavio biciklizmom.

Prvu trku vozio je sa svega deset godina, a sa 17 se već takmičio na Kors de la Peksu. Godine 2017. potpisao je prvi profesionalni ugovor, sa timom Rog Ljubljana i prešao je da se takmiči u konkurenciji vozača do 23 godine.

Sa nepunih 20 godina potpisao je profesionalni ugovor sa timom UAE Emirati. Rođen je 21. septembra 1998. Njegova devojka Urška Žigart takođe se bavi biciklizmom.