Ljuban Ećim Hapšenje u Beogradu četvorice osumnjičenih za krijumčarenje droge, među kojima se našlo ime Ljubana Ećima, zbog šverca drogom te počinjenih drugih krivičnih dijela, u prvi mah je zbunilo javnost u Republici Srpskoj. Naime, mediji su postavili pitanje da li je reč o istoj, dobro poznatoj osobi sa stejdža, a kasnije i bekstejdža, političke scene Bosne i Hercegovine, odnosno RS.

Ljuban Ećim Hapšenje u Beogradu četvorice osumnjičenih za krijumčarenje droge, među kojima se našlo ime Ljubana Ećima, zbog šverca drogom te počinjenih drugih krivičnih dijela, u prvi mah je zbunilo javnost u Republici Srpskoj. Naime, mediji su postavili pitanje da li je reč o istoj, dobro poznatoj osobi sa stejdža, a kasnije i bekstejdža, političke scene Bosne i Hercegovine, odnosno RS. Dilema je riješena: tačna je vijest da je MUP Srbije, pored ostalih, uhapsio upravo „tog“ Ljubana Ećima. Tokom rata Ećim je bio u „crvenim beretkama“, kasnije u Karadžićevoj tajnoj policijskoj jedinici „Tajfun“. Poslije rata bio je tjelohranitelj Dragana Čavića, jedan od vođa tajne grupe koja je u Prijedoru uz pomoć „Zemunskog klana“ vodila pripreme za državni udar u RS nakon ubistva Zorana Đinđića. Iz (ne)zvanične biografije može se još vidjeti da je Ećim bio je blizak saradnik Milorada Lukovića Legije i kum Željka Ražnatovića Arkana. Nakon dolaska Biljane Plavšić na vlast, 1997. godine, otpušten iz Službe DB. U to vrijeme protiv njega je podignuto šest krivičnih prijava za šverc visokotarifnom robom i za prisluškivanje predsjednice Plavšić. Tada, kako su pisali mediji, Ećim napušta Banjaluku i odlazi u Beograd, gdje se „sklonio kod Arkana i Legije“ i gdje biva, po nezvaničnim informacijama, zadužen za bezbjednost.
Od 2003. godine Ećim se nalazi na crnoj listi zbog sumnje da pripada mreži podrške osumnjičenima za ratne zločine i zabranjen mu je ulazak na teritorije zemalja Evropske unije. Pošto je okarakterisan kao jedan od ključnih ljudi za sakupljanje finansija namijenjenih Radovanu Karadžiću kroz mrežu SDS, godinu dana kasnije i američka vlada „zamrzava“ Ećimovu imovinu, blokira njegove bankarske račune i stavlja veto na ulazak u SAD. Njegovo ime nalazi se i na haškoj optužnici protiv ratnog ministra policije RS Miće Stanišića. Naveden je kao jedan od učesnika „zajedničkog zločinačkog poduhvata“. Međunarodne vojne snage i policija RS su do sada u više navrata pretresali Ećimovu porodičnu kuću u Banjaluci, a krajem 2005. izvedena je neuspješna akcija s ciljem hapšenja zbog sumnje da je umiješan u organizovani kriminal i korupciju.
Ljuban Ećim rođen je u Svilajncu 6. januara 1964. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari