Zaštitnik građana Saša Janković najavio je pokretanje postupka pred Ustavnim sudom Srbije o ustavnosti Zakona o elektronskim komunikacijama. Razlog je to što je skupštinski odbor odbacio njegov amandman, kojim bi se službama bezbednosti onemogućilo da bez odluke suda imaju uvid u komunikacije građana telefonom ili i-mejlom.


Ombudsman je istakao da je, kada je pre nekoliko meseci kontrolisao rad Bezbednosno-informativne agencije (BIA), tražio da se ta okolnost otkloni i uskladi sa Ustavom, koji štiti privatnost i tajnost komunikacije. Janković je rekao da na ovaj način postupaju, sem BIA, i Vojnobezbednosna agencija i policija.

Saša Janković izabran je na funkciju zaštitnika građana u Srbiji 2007. Pre toga radio je kao novinar u agenciji Beta, bio stručni saradnik u Ministarstvu za omladinu i sport, kao i sekretar Saveznog ministarstva sporta i pomoćnik saveznog sekretara za sport i omladinu. Od 2003. do izbora na funkciju zaštitnika građana, bio je nacionalni pravni savetnik u Odeljenju za demokratizaciju Misije OEBS-a u Beogradu.

Kada je stupio na sadašnju funkciju, Janković je obećao da „tamo gde su prava građana uskraćena zbog samovolje, nemara, birokratske arogancije, opstrukcije, diskriminacije, korupcije ili drugih nesavesnosti i nezakonitosti, zaštitnik neće oklevati da to sasvim jasno konstatuje i za odgovorne zatraži sankcije“.

Rođen je 1970. u Loznici. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu, dok je na Fakultetu političkih nauka završio specijalističke studije bezbednosti i stekao zvanje specijaliste za nacionalnu i globalnu bezbednost. Tema specijalističkog rada bila mu je parlamentarna kontrola službi bezbednosti SCG.

Hobi mu je muzika, a, osim što sluša muziku, svira i nekoliko instrumenata. Omiljena knjiga mu je „Opsada crkve Svetog Spasa“ Gorana Petrovića, dok od filmova izdvaja „Poslednjeg Mohikanca“. Govori engleski jezik.

Zaštitnik građana je nezavisan i samostalan državni organ, zadužen da štiti i unapređuje poštovanje sloboda i prava. Prema njegovim rečima, organi vlasti u Srbiji sprovedu između 70 i 80 odsto preporuka republičkog zaštitnika građana, što se uklapa u evropski prosek, ali „nije dovoljno dobro“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari