Arhiepiskop Jeronim Sveti arhijerejski sinod Grčke pravoslavne crkve na izbornoj sednici u atinskoj Mitropolijskoj crkvi za novog crkvenog poglavara izabrao je mitropolita Tebe i Levadije Jeronima (Liapisa). Ustoličenje novoizabranog arhiepiskopa atinskog i cele Grčke Jeronima najavljeno je za 16.

Arhiepiskop Jeronim Sveti arhijerejski sinod Grčke pravoslavne crkve na izbornoj sednici u atinskoj Mitropolijskoj crkvi za novog crkvenog poglavara izabrao je mitropolita Tebe i Levadije Jeronima (Liapisa). Ustoličenje novoizabranog arhiepiskopa atinskog i cele Grčke Jeronima najavljeno je za 16. februar.
Arhiepiskop Jeronim (1938) u svetu Jovan Liapis, rodom je iz mesta Inofitima u Beotiji. U Atini je završio studije filozofije i bogoslovije. Usavršavao se u Austriji i Nemačkoj, gde je doktorirao. Važi za jednog od najobrazovanijih

grčkih arhijereja i pre nego što je postao sveštenik imao je plodnu akademsku karijeru. U čin đakona rukopoložen je 1967. Brzo je napredovao u crkvenoj jerarhiji – postaje protosinđel i iguman manastira Sagmata, a potom generalni sekretar Sinoda Grčke crkve. Za mitropolita Tebe izabran je 1981. i poznat je po socijalnom radu.
Prilikom izbora pokojnog arhiepiskopa Hristodula 1998, koga je sad, posle 10 godina, nasledio na čelu Grčke crkve, bio je jedan od njegovih protivkandidata, a kasnije i neistomišljenika u mnogim crkvenim poslovima. Za poglavara je izabran krajem prošle nedelje apsolutnom većinom u drugom krugu glasanja na kojem je učestvovalo 75 od 77 arhijereja Grčke crkve. U Grčkoj, gde su i sednice Sinoda otvorene za javnost, izbor crkvenog poglavara često se ne razlikuju od političkih predizbornih kampanja. Za Hristodulovog naslednika kandidovalo se pet mitropolita, od kojih je jedan, kako se u grčkim crkvenim krugovima spekuliše, odustao „zbog pretnji“. Izabrani Jeronim imao je zvanično tri protivkandidata, mada je, prema prognozama „kladionica“, bio favorit „zbog odnosa snaga u episkopatu“.
Crkveni analitičari smatraju da se grčki sinod, koji je želeo poglavara koji duhovna pitanja stavlja ispred materijalnih i ima osećaj za kolektivni duh, opredelio za najprogresivnijeg među kandidatima. Jeronima mnogi smatraju „blagoglagoljivim reformistom, samo mnogo umerenijim i manje sklonog medijima od borbenog i grlatog Hristodula“. Arhiepiskop Jeronim od koga Grci očekuju da, kao i njegov prethodnik, ima aktivnu ulogu u svim društvenim pitanjima, u prvom obraćanju posle izbora najavio je da će se zalagati za očuvanje „svete tradicije i zakona države“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari